rozrzutnik obornika
16 maja 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dobrać opony do rozrzutnika?

Zakup maszyn rolniczych wymaga zwykle głębszego sięgnięcia do kieszeni. Aby sprawdzały się one podczas pracy na polu, trzeba zatroszczyć się o ich osprzęt, a przede wszystkim o ogumienie. To właśnie opony mają kluczowy wpływ na to, że pojazd wykorzystywany w gospodarstwie, będzie mógł pracować w naprawdę trudnych warunkach. Dotyczy to również rozrzutników, czyli urządzeń służących do dystrybucji obornika.

Dlaczego opony odgrywają tak dużą rolę w przypadku rozrzutnika?

Rozrzutnik to maszyna rolnicza, która jest przeznaczona do pracy w polu. To właśnie przy jego pomocy można rozwozić obornik stanowiący nawóz dla hodowanych upraw.

Jak wiadomo pole to nierówny, a niekiedy nawet nieco grząski teren. Mogą znajdować się tam kamienie i różnego rodzaju przeszkody. Tylko odpowiednio wybrana opona zapewni, że rozrzutnik będzie mógł pracować wydajnie. Poza tym dobrej jakości ogumienie zdecydowanie poprawia komfort pracy. Nie mniej ważne jest bezpieczeństwo osoby obsługującej taką maszynę. Opony mają zapewniać odpowiednią przyczepność do podłoża i ułatwiać sterowanie rozrzutnikiem.

Dopasowując ogumienie do konkretnej maszyny, trzeba mieć na uwadze zalecenia samego producenta. Gwarantuje to wybór optymalnej opony, która doskonale spisze się podczas prac w polu.

Trudno sobie wyobrazić prowadzenie dużego gospodarstwa zajmującego się uprawą roślin bez rozrzutnika. Ten sprzęt rolniczy jest przystosowany do tego, aby pracować na polu, czyli na bardzo specyficznym podłożu. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór właściwych opon, które umożliwią sprawne pokonywanie tak wymagającego terenu” – mówi ekspert z firmy  A-LIMA-BIS.

Na co zwrócić uwagę, wybierając opony do rozrzutnika?

Podstawową kwestią podczas wyboru odpowiednich opon jest ich właściwy rozmiar. Informacja ta jest zawsze umieszczona na bocznej ścianie opony.

Oprócz tego w nowoczesnych maszynach rolniczych coraz częściej stosuje się ogumienie radialne zamiast diagonalnego. Zapewnia ono zminimalizowanie zużycia paliwa oraz zdecydowanie mniejszy nacisk na glebę. Niektóre opony tego typu mogą mieć niższe ciśnienie. Gwarantuje to lepszą przyczepność podczas jazdy rozrzutnikiem po nierównym terenie, czyli na przykład po polu.

Również bieżnik opony musi być dobrany pod kątem tego, gdzie będzie wykorzystywany rozrzutnik. Jego rodzaj jest oznaczany symbolami od R1 do R4. Ogumienie z bieżnikiem typu R1 jest uniwersalne do wszystkich prac rolniczych. Pozostałe opony będą specjalnie przystosowane między innymi dla terenów podmokłych, trawiastych, grząskich, błotnistych.