uszczelki do włazów cystern
13 czerwca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dobrać odpowiednie uszczelnienie włazów do cystern samochodowych?

Wykorzystanie cystern samochodowych to obecnie jeden z podstawowych filarów biznesu transportowego. Takie pojazdy służą przede wszystkim do przewożenia najróżniejszych produktów płynnych. Nadają się zarówno do cieczy o przeznaczeniu spożywczym, jak i do płynów chemicznych. Każda cysterna musi być szczelna, aby nie doprowadzić do wycieku czy zanieczyszczenia transportowanego towaru. Odkryj, na co zwrócić uwagę w tej kwestii.

Włazy do cystern i ich uszczelnianie

Cysterny wyposażone są w specjalne systemy, dzięki którym możliwe jest ich szybkie tankowanie. Oprócz nowoczesnych systemów pomp w pojazdach montuje się również włazy. Mają one dwa zastosowania. Pozwalają na:

  • przegląd sprzętu,
  • prowadzenie napraw serwisowych.

Niezależnie od przeznaczenia włazu, konieczne jest zadbanie o jego szczelność. Specjaliści z takich firm, jak Przedsiębiorstwo CERES, zaznaczają, że jakiekolwiek rozszczelnienie może być niebezpieczne. Przy przewożeniu produktów spożywczych mogłoby dojść do ich zepsucia się. W przypadku środków chemicznych, w tym np. paliw lotnych, wszelkie wycieki mogą przyczynić się do niebezpieczeństwa dla zdrowia osób znajdujących się w pobliżu cysterny.

Dopasowanie uszczelki do włazów w cysternach

Zapewnienie szczelności włazów cysterny jest możliwe dzięki specjalnemu rodzajowi uszczelek. W tym zakresie wyróżnia się różne elementy. Podstawowe są najłatwiejsze w dopasowaniu. Okrągła uszczelka łatwo wchodzi do owalnego otworu w cysternie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy konieczne jest dopasowanie komponentu do nietypowego wpustu. W tym przypadku bierze się pod uwagę między innymi markę samochodu ciężarowego, do którego podłączona jest cysterna. Wybierając uszczelki do cysterny, warto także zwrócić uwagę, aby były to produkty sprawdzonych dostawców, oferujących wysoką jakość.

Jakie uszczelki do włazów cystern wybrać?

Specjalistyczne uszczelki wykonuje się z wysokiej jakości materiałów – gumy oraz silikonu. Coraz częściej stosuje się do tego celu również syntetyczny kauczuku. Warto pamiętać, że taki komponent powinien być dopasowany do substancji przewożonych w cysternie. Jest to szczególnie istotne w przypadku pojazdów, które przewożą płyny inne niż spożywcze. Uszczelki muszą być wówczas odporne nie tylko na wodę, ale również na substancje chemiczne czy oleje.

Dobranie uszczelki do cysterny nie powinno być kwestią przypadku. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą rodzaj komponentu, który w konkretnej sytuacji sprawdzi się najlepiej.