uzupełnianie płynu chłodniczego
8 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dobrać odpowiedni płyn chłodniczy do auta osobowego?

Jednostka napędowa w pojeździe w trakcie swojej pracy generuje duże ilości ciepła, które musi zostać odprowadzone, żeby nie doprowadziło do awarii. Zadaniem tym zajmuje się układ chłodniczy, którego elementem jest płyn chłodniczy, który się w nim znajduje. Niezwykle ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniego płynu chłodniczego, ale również zadbanie o jego prawidłowy poziom.

Co powinien zawierać dobry płyn chłodniczy?

Wybór odpowiedniego płynu jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu chłodniczego. Należy mieć na uwadze, że w jego skład chodzą również przewody oraz uszczelki i zastosowanie nieprawidłowej cieczy roboczej może prowadzić do ich uszkodzenia, a w wyniku tego może dojść do wycieku. Dlatego niezwykle ważne jest, jaki konkretnie rodzaj płynu będzie przez nas stosowany. Jeśli to zbagatelizujemy, to prawdopodobnie będzie trzeba udać się na naprawę chłodnicy.

Oprócz wody, glikolu i inhibitorów korozji płyny chłodniczy zawierają również dodatki, na podstawie których są one rozróżniane na:

OAT (Organic Acid Technology) – jest to rodzaj płynów chłodniczych, w skład których wchodzą kwasy organiczne. Tworzą one na ściankach układu chłodniczego cienką warstwę ochronną, dzięki czemu straty w wydajności odprowadzania ciepła są minimalne. Są jednymi z najczęściej stosowanych nowoczesnych rodzajów płynów i mogą być wykorzystywane w aluminiowych chłodnicach. W przypadku pojazdów starszych mogą rozpuszczać istniejące osady i przyśpieszać rozszczelnienie się chłodnicy.

IAT (Inorganic Additive Technology) – płyny chłodnicze, które zostały dodatkowo wzbogacone o dodatki nieorganiczne (najczęściej w postaci krzemianów). Są to produkty, które tworzą niezwykle grubą warstwę antykorozyjną na częściach układu chłodniczego, dlatego w dzisiejszych czasach się praktycznie z nich nie korzysta. Jednakże świetnie sprawdzają się w przypadku pojazdów produkowanych w latach 80. i 90.

HOAT (Hybrid Organic Acid Technology) – jest to hybryda dwóch powyższych płynów. Cechuje je największa dowolność w zastosowaniu, ponieważ są kompatybilne z większością stosowanych materiałów.

Dystrybucją i serwisem chłodnic zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Radiator Service.

Czy kolor płynu chłodniczego ma znaczenie?

Kolor danego płynu chłodniczego nie ma znaczenia i najczęściej jest uzależniony jedynie od upodobań producenta. Dlatego można mieszać ze sobą płyny chłodnicze o różnych kolorach pod warunkiem, że zostały one wykonane w tej samej technologii. Nie można mieszać ze sobą płynów starszej i nowszej generacji.