Akumulator
8 lipca 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dobrać akumulator do samochodu?

Nie ulega wątpliwości, iż akumulator należy do najważniejszych elementów w każdym aucie. Odpowiednio dobrany zapewni sprawne korzystanie z pojazdu i pozwoli na jego wydajną pracę. Wybór właściwego akumulatora do samochodu może jednak nastręczać trudności, dlatego warto poznać kryteria, jakimi należy się kierować podczas zakupu tej części. Na co zwracać uwagę przy wyborze akumulatora do auta?

Ważne zalecenia producenta

Kluczowe kryteria wyboru akumulatora do danego samochodu powinien określić jego producent. To właśnie informacje zawarte w instrukcji pojazdu powinny być najważniejszą wskazówką przy zakupie nowej baterii. Jakimi zaleceniami producenta należy się kierować przy zakupie akumulatora?

  • Technologia – podstawową sprawą przy zakupie akumulatora jest wybór odpowiedniej technologii wykonania. Obecnie w większości przypadków mamy do czynienia z akumulatorami bezobsługowymi, gdzie nie zachodzi potrzeba uzupełniania elektrolitu. W starszych pojazdach instaluje się klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami zaawansowanego technicznie auta, które posiada wiele odbiorników prądu i system start&stop, to konieczny będzie tu zakup specjalnego akumulatora typu AGM.
  • Pojemność akumulatora – podawana w amperogodzinach, to kluczowe kryterium wyboru akumulatora informujące o tym, ile energii elektrycznej może zmagazynować dane urządzenie. Tu warto stosować się do zaleceń producenta, gdyż za mała pojemność będzie wiązała się z brakiem zasilania dla wszystkich odbiorników prądu, z kolei akumulator o zbyt dużej pojemności będzie stale niedoładowany.
  • Prąd rozruchowy – mierzony w amperach, określa ilość energii, jaką jednorazowo generuje akumulator, niezbędnej do rozruchu auta. Podobnie jak w przypadku pojemności akumulatora, tu również warto przestrzegać zaleceń producenta i wybierać jak najwyższe wartości, ale mieszczące się w ramach przez niego określonych, dzięki czemu bez problemu odpalimy samochód nawet przy niskich temperaturach.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze akumulatora?

Jakie inne czynniki należy wziąć pod uwagę, by optymalnie dopasować akumulator do samochodu?

Ważny jest tu kształt i rozmiar urządzenia. – Podpowiada przedstawiciel firmy Inter Parts, której  specjalnością jest dystrybucja części samochodowych. – Pamiętajmy, że na montaż akumulatora w samochodzie jest wydzielone konkretne miejsce, dlatego wymiary wybranego modelu mają tu kluczowe znaczenie. To samo dotyczy sposobu jego zamocowania. Nie zapominajmy też o biegunowości akumulatora, który może być “prawy” lub “lewy” w zależności od układu plusa i minusa. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na klemy, które mogą mieć różne rozmiary, np. w przypadku azjatyckich aut są one mniejsze.

Odpowiednio dobrany akumulator odpowiadający parametrom konkretnego modelu samochodu i pochodzący ze sprawdzonego źródła, a także posiadający gwarancję, to dobra inwestycja na lata.