lakier samochodowy powloki ceramiczne
27 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak długo wytrzymują powłoki ceramiczne na lakierze?

Dbałość o wyjątkowe walory estetyczne samochodu przejawiają najczęściej entuzjaści motoryzacji oraz osoby przywiązującą szczególną wagę do wyglądu auta. Auto detailing staje się coraz bardziej popularny i oferuje dokładne mycie i czyszczenie całego pojazdu. Jedną z możliwości, które w znacznym stopniu podnoszą walory estetyczne samochodu, jest dbałość o lakier pojazdu, poprzez nanoszenie powłok ceramicznych.

Jak najlepiej zadbać o lakier samochodu?

Większość posiadaczy pojazdów, a w szczególności miłośnicy motoryzacji przywiązują dużą wagę do wygładu pojazdu, a w szczególności do jakości lakieru nadwozia. Odpowiednio zadbany lakier, pozbawiony rys i zadrapań, czysty i właściwie zabezpieczony jest niewątpliwie ozdobą każdego auta. Dzięki takiej pielęgnacji i dbałości nawet pojazdy kilkunastoletnie prezentują się znakomicie i mogą być powodem do dumy właścicieli i obiektem zazdrości innych kierowców.

Usługa auto detailingu zewnętrznego – wyjaśnia specjalista z myjni samochodowej Rafi, zajmującej się kosmetyką samochodową – przewiduje wiele profesjonalnych zabiegów, pozwalających utrzymać dobrą kondycję nadwozia pojazdu. Firmy zajmujące się renowacją lakieru są w stanie sprawić, że jego powłoka odzyska swój dawny blask i będzie prezentowała się tak, jak przed laty. Dokładne mycie, czyszczenie i – co ważne – właściwe zabezpieczenie lakieru chroni go skutecznie przed skutkami upływu czasu oraz działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych spowodowanych przez znajdujące się na drogach kamyki, żwir, piach czy sól w porze zimowej”. 

Powłoki ceramiczne – najlepsza ochrona lakieru

Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia lakieru jest naniesienie powłok ceramicznych. Są one lepszą i skuteczniejszą alternatywą dla wosków samochodowych. Powłoka ceramiczna to cienka warstwa specjalistycznych preparatów, które aplikuje się na nadwozie pojazdu. Preparaty te powstają na bazie krzemionki, czyli odmiany krzemu. Krzemionka w połączeniu z odpowiednimi domieszkami tworzy związki ceramiczne. Po naniesieniu powłoki na nadwozie samochodu preparat krystalizuje się na powierzchni lakieru i tworzy odporną warstwę zabezpieczającą. Nadaje przy okazji powłoce lakierniczej niesamowite efekty wizualne, charakteryzujące się wyjątkową szklistością i gładkością.

Zadaniem powłok ceramicznych jest zapobieganie zużywania się lakieru. Dzięki temu zachowuje on piękny połysk przez wiele lat. Powłoki chronią przed przyleganiem brudu  i w dużym stopniu ułatwiają mycie samochodu. Największą zaletą powłok ceramicznych jest ich trwałość. W porównaniu z woskami, które tradycyjnie używane są do konserwacji lakieru, utrzymają się na powłokach lakierniczych wielokrotnie dłużej. Woski, w zależności od jakości utrzymują się na lakierze od jednego do sześciu miesięcy. Zdolność przylegania powłoki ceramicznej ocenia się nawet na kilka lat. Różnica jest ogromna i skłania coraz większą ilość kierowców do stosowanie tej metody ochrony lakieru.

Należy pamiętać o tym, że – podobnie jak inne elementy auta – lakier wymaga zabiegów konserwacyjnych. I warto tutaj podkreślić zdolność powłok ceramicznych do zabezpieczania lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zwykłe, woskowe preparaty, nie uchronią przed zadrapaniami i rysami. Większość powłok ceramicznych ma twardość nawet do 9H, co w praktyce daje im dużą przewagę w ochronie powierzchni lakierniczych. Jak widać, warto skorzystać z usług firm, specjalizujących się w zabezpieczaniu nadwozia preparatami ceramicznymi.