23 lutego 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dbać o stan techniczny autobusów?

Autobusami podróżujemy przy różnych okazjach: poruszamy się nimi po mieście, wyjeżdżamy na wakacje, a coraz częściej korzystamy też z tego środka transportu przy okazji imprez okolicznościowych. Tak samo, jak dbamy o bezpieczeństwo samochodów, którymi podróżujemy na co dzień, tak samo powinniśmy również zadbać o stan techniczny autobusów. W jaki sposób można to zrobić?

Kontrola stanu technicznego

Podstawą utrzymania każdego pojazdu – w tym również autobusu – w dobrej kondycji jest regularne sprawdzanie jego stanu. Kontrole te powinny obejmować wszystkie podzespoły, które mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a także komfort kierowcy i pasażerów. Istotne znaczenie ma tu przede wszystkim układ hamulcowy i kierowniczy oraz zawieszenie, które sprawdza się pod kątem ewentualnych luzów, wycieków czy nadmiernej eksploatacji części. Szczególną uwagę poświęca się również układom elektronicznym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo podróży, takim jak ABS czy ASR. Ponadto sprawdzany jest również stan nadwozia i podwozia, gdzie ważne jest jak najszybsze wykrycie ewentualnych ognisk korozji. Należy sprawdzić także stan płynów eksploatacyjnych, zwłaszcza oleju. Oprócz tego w trakcie przeglądu weryfikuje się stan opon, świateł i szyb. Warto przy tym pamiętać, że obowiązek regularnych kontroli stanu technicznego autobusów wynika nie tylko z przepisów, ale i z zasad bezpieczeństwa, których powinien przestrzegać każdy przewoźnik.

Naprawy i wymiany części

Stwierdzenie jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu pojazdu i wykrycie wszelkiego rodzaju uszkodzeń czy zużycia części powinno skutkować przeprowadzeniem kompleksowego serwisu autobusu. Zajmują się tym profesjonalne firmy, takie jak Bus Service, które dysponują wykwalifikowaną kadrą pracowniczą oraz specjalistycznym sprzętem serwisowym. Konieczne jest natychmiastowe usunięcie wykrytych śladów rdzy i zabezpieczenie pojazdu przed korozją. W serwisie autobusów dokonuje się napraw z zakresu szeroko rozumianej elektryki i mechaniki pojazdowej, włączając w to usuwanie usterek m.in. układu wydechowego czy zawieszenia. Poza tym w profesjonalnych punktach dokonuje się również wymiany ogumienia, felg oraz płynów eksploatacyjnych, w tym oleju i płynu chłodniczego. Nieraz konieczna bywa także wymiana lub naprawa szyb autobusowych. Dla wygody pasażerów istotny jest również serwis klimatyzacji obejmujący np. wymianę filtrów. Warto mieć na uwadze, że dobry stan techniczny autobusu to bezpieczniejsza i bardziej komfortowa podróż do szkoły, pracy czy na wakacje.