Serwis quadów
7 lipca 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dbać o quada? Serwis i konserwacja pojazdu

Jazda quadem jest bardzo ekscytująca, szczególnie gdy jeździmy po błocie, wodzie i trudnym piaszczystym terenie. Taki sposób eksploatacji wiąże się jednak ze stosunkowo szybkim zużywaniem się części eksploatacyjnych i sprawia, że pojazd wymaga serwisu oraz konserwacji. Jeżeli chcemy, aby silnik pracował bezawaryjnie przez długie lata, a zawieszenie nie nadawało się do generalnej wymiany, należy dbać o quada tak samo, jak o każdy inny pojazd.

Jak dobrze dbać o quada?

Bardzo ważne dla utrzymania quada w dobrym stanie jest regularne poddawanie go okresowym przeglądom. Już w momencie zakupu maszyny, dobrze jest spojrzeć na termin przeglądu wyszczególniony w gwarancji. Podczas pierwszych przeglądów konieczna jest wymiana oleju, która umożliwi oczyszczenie silnika i dyferencjałów z opiłków powstających w wyniku ścierania się nowych części.

Warto wykształć sobie zwyczaj kontrolowania stanu pojazdu przed wyjazdem w trasę, jak i po powrocie. W ten sposób będziemy mogli zauważyć wszelkie defekty powstałe podczas wyprawy. Taka kontrola, jak i systematyczne przeglądy quada sprawią, że drobne uszkodzenia nie zdążą przekształcić się w poważniejsze awarie i usterki – zauważa specjalista z wypożyczalni quadów ARMOTO w Krakowie, która oferuje sprzedaż, wypożyczenie oraz profesjonalny serwis pojazdów.

Prawidłowe dbanie o quada to systematyczne sprawdzanie poziomu i gęstości oleju. W sytuacji, gdy zauważymy, że olej jest zanieczyszczony lub jest go zbyt mało, musimy natychmiast zareagować, gdyż może to doprowadzić do zatarcia silnika pojazdu i innych jego części. Dobrze jest uzupełniać regularnie płyn hamulcowy oraz utrzymywać quada w czystości. Mowa tutaj o usuwaniu zaschniętego błota, które często utyka pomiędzy częściami wyposażenia i może tym samym zakłócać prace podzespołów.

Kiedy skorzystać z serwisu i konserwacji quada?

Quad to pojazd, który intensywnie się zużywa na skutek dużej eksploatacji. Zużyte części eksploatacyjne mogą prowadzić do sytuacji, w której nasz pojazd odmówi posłuszeństwa. Jeżeli często użytkujemy quada, musimy regularnie go serwisować, nie tylko ze względu na wygodę użytkowania, ale głównie na bezpieczeństwo. Po pokonaniu każdych kolejnych 1000 km dobrze jest robić przeglądy. Serwis quadów musi być przeprowadzany przez profesjonalnych serwisantów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, którzy szybko zlokalizują, w czym jest problem i usuną usterkę. W razie potrzeby mogą również wymienić opony i dokonać napraw powypadkowych. Na podstawowy serwis quada składa się kontrola wszystkich elementów konstrukcyjnych. Elementy zawieszenia, ogumienie i hamulce – to elementy, które należy regularnie oglądać i serwisować. Niemniej ważny jest silnik i układ elektryczny, który po intensywnej eksploatacji może trochę szwankować.

Sprzęt, taki jak quady wymaga dbałości oraz regularnej konserwacji, aby w trakcie sezonu nie odmówił posłuszeństwa. Mowa tutaj przede wszystkim o czyszczeniu i wymianie filtra powietrza oraz kontroli stanu oleju. Regularne wykonywanie konserwacji sprawi, że silnik w naszym quadzie będzie działał sprawnie przez długie lata. Pamiętajmy, aby nie korzystać z usług mechaników, którzy nie pracowali wcześniej z quadami, gdyż mogą oni źle przeprowadzić naprawy, a nawet zniszczyć naszą maszynę.