klimatyzacja samochodowa serwis jak dbac
14 listopada 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja jest standardowym wyposażeniem samochodu. Układ skonstruowany jest tak, żeby zapewniać komfort jazdy, bez względu na warunki atmosferyczne: wysoką temperaturę, wilgotność powietrza oraz promieniowanie słoneczne. Tak jak pozostałe układy w samochodzie, wymaga cyklicznego serwisowania i właściwego użytkowania. Odpowiednio zadbana klimatyzacja wpływa na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Klimatyzacja samochodowa powinna być używana cały rok. Uruchamiana tylko latem, lub z dłuższymi przerwami, może prowadzić do usterek. Kiedy nie jest włączona przez długi czas, na elementach ciernych sprzęgła sprężarki może powstać korozja, a nieużywana sprężarka prowadzi do rozwarstwienia czynnika chłodzącego i oleju. Klimatyzacja uruchomiona po dłuższym czasie, może nie zadziałać poprawnie, a w sprężarce tłokowej powstaną rysy. Opiłki, które się pojawią, mogą zniszczyć cały układ. Koszt naprawy może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Używanie klimatyzacji zimą nie musi odbywać się codziennie. Ważne, żeby uruchomić ją chociaż raz w tygodniu. To będzie profilaktyka, która pomoże zapewnić sprawne działanie układu.

Serwis i czystość układu klimatyzacji samochodowej

Coroczny przegląd samochodu powinien uwzględniać serwis klimatyzacji. Należy wymieniać zużyte elementy, np. filtr powietrza lub filtr osuszający.

-Powinno się usunąć ewentualne usterki, typu nieszczelność. Potrzeba również uzupełniać poziom czynnika chłodzącego, którego mała ilość powoduje obniżenie wydajności chłodzenia i/lub zatarcie sprężarki. Raz na dwa lata warto taki czynnik wymienić. Nowy spowoduje, że kompresor będzie działał szybciej i sprawniej, co przełoży się na szybsze osiągnięcie wybranej temperatury

– wyjaśnia specjalista z Autoryzowanej Stacji Obsługi Samochodów w Lublinie.

Klimatyzacja składa się w dużej części z aluminium, które jest wrażliwe na wilgoć powodującą rozszczelnienie całego układu. Taka sytuacja może skutkować uszkodzeniem lub zmniejszeniem efektywności klimatyzacji. Aby tego uniknąć, należy ją przedmuchiwać suchym azotem.

Odgrzybianie instalacji środkami chemicznymi warto przeprowadzać nawet dwa razy w roku, szczególnie kiedy w samochodzie wozimy dzieci. Taka profilaktyka spowoduje regularne niszczenie groźnych dla zdrowia mikroorganizmów: zarodników bakterii i grzybów, które mogą rozwijać się we wnętrzu układu. Zbierają się zazwyczaj w parowniku i przewodach wentylacyjnych. Pleśnie i grzyby powstające w nieczyszczonej klimatyzacji, mogą powodować poważne choroby dróg oddechowych oraz zaostrzenie alergii. Taki serwis warto przeprowadzić przed okresem letnim, kiedy klimatyzacja będzie najmocniej eksploatowana.

Jak używać klimatyzacji, żeby służyła jak najdłużej?

Istnieje kilka zasad związanych z używaniem klimatyzacji samochodowej, aby mogła jak najdłużej. Podstawowa to zamykanie okien podczas jazdy, kiedy system jest włączony. Dzięki temu układ będzie pracował mniej intensywnie, żeby utrzymać ustawioną temperaturę. Jest to istotne szczególnie latem, kiedy przez otwarte szyby wpływa ciepłe powietrze. Takie postępowanie ograniczy zużycie komponentów.

Kiedy jest upał, wnętrze samochodu stojącego w słońcu, nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. W takiej sytuacji warto najpierw otworzyć drzwi, żeby wywietrzyć kabinę. Dopiero, jak temperatura wnętrza zrówna się z tą na zewnątrz, można uruchomić klimatyzację. Należy o tym pamiętać, ponieważ zredukowanie tak wysokiej różnicy temperatur wymaga od komponentów bardzo intensywnej pracy, co w konsekwencji powoduje ich szybsze zużycie.