Klimatyzacja w aucie
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Klimatyzacja w aucie powoli staje się standardem. Jednak aby działała prawidłowo konieczne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów oraz odpowiednia dbałość na co dzień. W ten sposób unikniemy usterek związanych z nieprawidłową eksploatacją. Okazuje się bowiem, że klimatyzacja to nie tylko rozwiązanie na gorące dni – powinniśmy o nią dbać również zimą.

Choć klimatyzacja w samochodzie do niedawna kojarzyła się z luksusem, dziś dostępna jest nawet w pojazdach segmentu A. Trudno wyobrazić sobie bez niej życie, zwłaszcza w szczególnie ciepłe letnie miesiące. Jednak klimatyzacja powinna być wykorzystywana nie tylko latem – możemy z niej korzystać również zimą lub w wilgotne, deszczowe dni. To sposób nie tylko na odparowanie szyb, ale również na utrzymanie klimatyzacji w dobrym stanie.

Nie pozwalaj na dłuższą bezczynność układu chłodzącego

Okazuje się, że jeśli mamy klimatyzację w aucie powinniśmy korzystać z niej jak najczęściej. Nie tylko podczas gorących dni, kiedy chcemy schłodzić wnętrze. Układ chłodzący powinien być włączany przynajmniej raz w tygodniu – dzięki temu unikniemy sytuacji, kiedy olej osadzi się w częściach sprężarki. Przetrzymywanie klimatyzacji przez dłuższy czas bez ruchu może doprowadzić nawet do uszkodzenia tego najdroższego elementu. W najlepszym razie – do jego szybszego zużycia.

Olej jest bowiem rozprowadzany za pomocą czynnika chłodzącego. Jeśli klimatyzacja jest często włączana – olej rozprowadza się po wszystkich częściach układu, dbając o odpowiednie smarowanie. Przy dłuższej przerwie konieczne jest rozprowadzenie zastanego smaru, a przez to sprężarka działa przez dłuższą chwilę bez odpowiedniego nasmarowania. To może doprowadzić do szybszego zużycia części lub nawet awarii. Przerwa w działaniu klimatyzacji nie powinna więc trwać więcej niż tydzień. Także zimą – okazuje się bowiem, że klima może być przydatna nie tylko latem.

Używaj klimatyzacji prawidłowo – także zimą

Klimatyzacja ma za zadanie nie tylko schłodzenie wnętrza pojazdu, ale również utrzymanie optymalnej wilgotności. Zimą możemy wykorzystać klimatyzację do osuszania zaparowanych szyb. To sposób nie tylko na utrzymanie układu w dobrej kondycji. Klima osuszy zaparowane szyby szybciej niż gorący nawiew. Co więcej, włączenie klimatyzacji umożliwi usunięcie wilgotnego powietrza na zewnątrz. Poza tym nie ma konieczności nadmiernego chłodzenia. Zimą dla poprawnego działania układu wystarczy włączyć go raz w tygodniu na 15 minut.

Równie ważne jest prawidłowe użytkowanie klimatyzacji latem. Zanim włączymy zimne powietrze warto przewietrzyć samochód i pozwolić na wyrównanie temperatury wewnątrz. Nagrzany w słońcu samochód będzie dłużej się chłodził – mówi specjalista z Centrum Usługowego ROP-BENZ  w Karnicach – Na początku schładzamy wnętrze obiegiem wewnętrznym, a po ustabilizowaniu temperatury przełączamy nawiew na powietrze z zewnątrz. Z klimatyzacji korzystamy przy zamkniętych oknach. Aby zapewniała odpowiedni komfort cieplny nie ustawiamy temperatury niżej niż 5-8 stopni poniżej temperatury panującej na zewnątrz. Pamiętajmy również, że nawet sprawna klima wysusza powietrze, a tym samym nasze błony śluzowe – warto więc mieć pod ręką coś do picia.

Dbaj o regularne przeglądy i serwis

Nieprzyjemny zapach oraz parujące szyby to znak, że klimatyzacja nie działa prawidłowo. Lepiej do tego nie dopuścić, wykonując regularne przeglądy oraz czyszczenie. Na przegląd klimatyzacji powinniśmy zgłosić się przynajmniej raz w roku lub co 10 tysięcy kilometrów. W przypadku aut, które często poruszają się po szutrowych drogach lub mocno zanieczyszczonych miastach czyszczenie może być konieczne nawet dwa razy do roku. Wykonuje się wówczas wymianę filtra kabinowego oraz dezynfekcję i odgrzybianie, za pomocą jednej z dwóch metod: ozonowania lub ultradźwięków. Wymiana filtra przeciwpyłowego jest konieczna dla prawidłowego chłodzenia powietrza. Zazwyczaj konieczne jest również niewielkie uzupełnienie czynnika chłodzącego. Jeśli znika w większych ilościach niezbędne może okazać się również przeprowadzenie próby szczelności klimatyzacji.

Raz na dwa-trzy lata niezbędna jest wymiana osuszacza. Jest to element, który zapobiega gromadzeniu się wilgoci w klimatyzacji. Jest to ważne nie tylko ze względu na to, że wilgotne środowisko jest doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii i grzybów. Brak wilgoci w układzie chłodzącym jest również gwarancją, że jego metalowe części nie ulegną korozji. Warto korzystać ze sprawdzonych serwisów samochodowych – dzięki temu będziemy mieć pewność, że klimatyzacja zostanie wyczyszczona profesjonalnie. Ma to wpływ nie tylko na prawidłowe działanie, ale również na zdrowie kierowcy i pasażerów. Gromadzące się zanieczyszczenia oraz pojawiające się grzyby i bakterie mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia przebywających wewnątrz osób.