klimatyzacja samochodowa
4 listopada 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Klimatyzacja w samochodzie daje nam olbrzymi komfort jazdy nawet w największe upały. Jednak, żeby mogła należycie pełnić swoją funkcję, musimy o nią dbać. Inaczej poważnie obniży się jej skuteczność, a co gorsze – jej stosowanie będzie miało negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Trudne warunki działania

Układy klimatyzacji to dość skomplikowane systemy składające się z bardzo wielu ważnych elementów. Ich działanie opiera się na takich samych zasadach, jak działanie klimatyzatorów domowych – dzięki krążącemu w systemie czynnikowi chłodzącemu, następuje chłodzenie nagrzanego powietrza w aucie. Z racji tego, że układ klimatyzacji jest zmuszony działać w bardzo trudnych warunkach, przy dużych różnicach ciśnień oraz w bardzo wysokich i bardzo niskich temperaturach, koniecznym jest jego umiejętne użytkowanie oraz regularne zgłaszanie się na przeglądy.

Regularne kontrole układu klimatyzacji

Na profesjonalną kontrolę systemu klimatyzacji w naszym aucie powinniśmy się zgłaszać co najmniej raz w roku, a jeżeli mieszkamy w dużym mieście, w którym jest większe zanieczyszczenie powietrza, nawet częściej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z serwisu samochodowego BS Sanecznik w Rydułtowach niedaleko Rybika: W trakcie takiej wizyty wykonywane są standardowe czynności polegające na czyszczeniu kanałów dystrybucji powietrza oraz wlotów powietrza, wymianie filtra pyłkowego, odgrzybianiu parownika czy sprawdzaniu drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika. Oprócz tego wykonuje się również próby szczelności układu. Wykonanie takich prac daje nam pewność, że nasz układ klimatyzacji będzie mógł należycie wykonywać powierzone mu funkcje i nie będzie miał negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Oprócz standardowego, corocznego sprawdzania układu klimatyzacji, musimy również pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Na takie wizyty powinniśmy się udawać do warsztatu co najmniej raz na dwa lata. W trakcie takiej wizyty układ zostaje dokładnie oczyszczony z wilgoci oraz uzupełnia się do wymaganego poziomu czynnik chłodzący.

Odkażanie wnętrza pojazdu

W skutecznej pracy układu klimatyzacji, na pewno pomoże również regularne odkażanie wnętrza auta oraz parownika. Jeżeli w naszym samochodzie pojawi się nieprzyjemny zapach jest to dla nas informacja, że w klimatyzacji znajduje się grzyb. Jego obecność może podrażniać drogi oddechowe, powodować reakcje alergiczne, a w skrajnych przypadkach wywoływać powstanie chorób nowotworowych.

Jeżeli mamy podejrzenia, że w układzie klimatyzacji pojawił się grzyb, koniecznie musimy wykonać operację odkażania. Obecnie stosuje się dwie metody: ozonowanie lub odkażanie ultradźwiękami. Obie są bardzo skuteczne i znacznie zwiększają nasz komfort. Istnieje również metoda oczyszczanie chemicznego preparatem CRC. Jest ona również niezwykle skuteczna, ale po wykonaniu zabiegu koniecznie trzeba dobrze wysuszyć preparat oraz przewietrzyć auto.