klimatyzacja samochodowa
10 marca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Dawniej klimatyzacja samochodowa była uznawana za luksusowy element wyposażenia pojazdu. Dziś posiadają ją niemal wszystkie samochody. Aby klimatyzacja samochodowa służyła nam przez długi czas bez poważnych usterek, należy odpowiednio o nią dbać. Chodzi zarówno o regularne przeglądy, jak i właściwe użytkowanie. Jak dbać o klimatyzację samochodową? W jaki sposób należy jej używać? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Regularne przeglądy

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać w przypadku klimatyzacji, są regularne przeglądy. Aby zachować klimatyzację w dobrym stanie jak najdłużej, warto robić przeglądy co roku. Najlepszym momentem na sprawdzenie klimatyzacji jest wiosna. Dzięki temu zdążymy dokonać ewentualnych napraw jeszcze przed pierwszymi, gorącymi promieniami letniego słońca.

Przegląd klimatyzacji obejmuje sprawdzenie wszystkich istotnych jej elementów. Mowa tutaj o sprężarce, przewodach, skraplaczu, osuszaczu czy parowniku. Specjalista sprawdzi także poziom czynnika chłodzącego. Jeśli klimatyzacja nie będzie wymagała naprawy, zostanie jedynie nabita, abyśmy mogli cieszyć się chłodnym powietrzem w samochodzie przez całe lato.

Zdarza się, że mimo sprawdzenia w serwisie, klienci zauważają pogorszenie działania klimatyzacji, objawiające się najczęściej słabszą mocą nawiewów. W takim przypadku warto sprawdzić stan filtra kabinowego. Element ten powinien być wymieniany co 10-15 tysięcy kilometrów.

Klimatyzację w swoim samochodzie sprawdzić możemy między innymi w Lupus Autoserwis. Doświadczeni specjaliści z pewnością dokonają dokładnej oceny jej stanu, a w razie potrzeby także niezbędnych napraw, abyśmy w sezonie mogli cieszyć się sprawnie działającą klimatyzacją.

Właściwe użytkowanie klimatyzacji

Regularne przeglądy odgrywają dużą rolę w dbaniu o klimatyzację. Choć mają one kluczowe znaczenie, warto pamiętać, że na żywotność klimatyzacji wpływa także właściwe jej użytkowanie. Jedną z kluczowych zasad jest wietrzenie auta przed włączeniem klimatyzacji w upalne dni. Dzięki temu temperatura wewnątrz i na zewnątrz pojazdu wyrówna się i klimatyzacja sprawniej schłodzi wnętrze samochodu.

Kolejna ważna rada to używanie klimatyzacji regularnie, najlepiej minimum raz w tygodniu. W przeciwnym razie olej rozprowadzany przez czynnik chłodzący osiądzie na częściach klimatyzacji i przy następnym uruchomieniu po dłuższym czasie sprężarka nie będzie dostatecznie dobrze nasmarowana. W letnich miesiącach częste używanie klimatyzacji nie stanowi problemu. W jesień i zimę klimatyzacja jednak również może być przydatna. Sprawdzi się świetnie do odparowania szyb.