5 sierpnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Na pierwszy rzut oka wszystkie opony do samochodów ciężarowych są do siebie bardzo podobne, jednak przy dokładniejszych oględzinach znajdziemy między nimi wiele mniej lub bardziej znaczących różnic. Specyficzne parametry opony oznaczane są przy pomocy szeregu cyfr, umieszczanych na jej boku. Oznaczenia te będę niezwykle ważne przy zakupie nowego ogumienia. Jak powinno się je odczytywać?

Rozmiar

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając oponę, jest jej rozmiar. Opisany jest on za pomocą trzech pierwszych znaków w ciągu oznaczeń opony. Przykładem niech będzie następujące oznaczenie: 315/50R22,5. Co nam ono mówi o parametrach ogumienia?

Pierwsza liczba, czyli 315, to szerokość opony wyrażana w milimetrach – mówi przedstawiciel firmy MARTEX. – Kolejna liczba to wysokość profilu, czyli odległości dzielącej krawędź bieżnika od krawędzi felgi. Nie jest ona jednak wyrażania w milimetrach, jak szerokość, lecz w procentach. Liczba 50 mówi nam, że wysokość profilu równa jest 50% szerokości opony. Wystarczy więc, że 315 podzielimy na pół i otrzymujemy wymiar – 157,5 mm. Ostatni symbol w tym ciągu informuje nas o szerokości felgi, na którą możemy założyć oponę. Wyrażana jest ona w calach – symbol R22,5 odpowiada 22,5-calowej feldze.

Indeksy nośności i prędkości

Same wymiary to nie jedyne i nie najważniejsze parametry decydujące o doborze opony – nie mniej istotne są również indeksy nośności i prędkości. Oznaczane są one w ciągu symboli na boku opony pod postacią liczb i liter. Przykładowo mogą one mieć taką postać: 97R, 110V, 160K. Numer w symbolu odpowiada indeksowi nośności – mówi nam jakie może być maksymalne obciążenia dla pojedynczej opony. Litera z kolei to indeks prędkości, który mówi nam z jaką maksymalną prędkością może poruszać się pojazd, aby opony w które został wyposażony zachowały swoją nośność. Do odczytania tych parametrów niezbędna będzie nam tablica przeliczeniowa. Przykładowo opona z oznaczeniem 97R jest w stanie wytrzymać ciężar 730 kg (a więc całkowita masa pojazdu powinna wynosić maksymalnie 2920 kg) i powinna być używana przy prędkościach nie przekraczających 170 km/h.

Inne oznaczenia

Poza szeregiem cyfr i liter symbolizujących wymiary i indeksy, wśród oznaczeń opon znajdziemy również symbole informujące o przeznaczeniu ogumienia. Jeśli na oponie znajduje się symbol płatka śniegu lub potrójnego szczytu górskiego, oznacza to, że produkt nadaje się do jazdy w warunkach zimowych. Napis All Season mówi nam, że opona może być stosowana niezależnie od warunków przez cały rok. Z drugiej strony nie ma żadnych oznaczeń dla opon letnich – uznaje się, że brak symbolu dla opon zimowych równoznaczny jest ze stwierdzeniem, że opona powinna być stosowana wyłącznie w sezonie letnim. Ponadto na niektórych oponach znajdziemy oznaczenia XL i C, mówiące o podwyższonej nośności ogumienia