wymiana oleju silnikowego
29 października 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak często wymieniać olej silnikowy w samochodzie?

Każdy właściciel samochodu powinien dbać o swój pojazd w celu zachowania jego żywotności i bezpieczeństwa podczas jazdy. Jednym z aspektów takiej dbałości jest przestrzeganie zaleceń, które dotyczą serwisowania. Regularne sprawdzanie stanu technicznego samochodu oraz wymiana płynów, w tym oleju silnikowego, jest szczególnie ważne, ponieważ to właściciel o tym pamiętać – jest to jego bezpośredni wkład w utrzymanie prawidłowego stanu silnika pojazdu. 

Dlaczego wymiana oleju jest ważna? 

Jest kilka kwestii, o których należy wspomnieć, mówiąc o istotności wymiany oleju w samochodzie. Olej zmniejsza tarcie, jakie powstaje podczas pracy silnika spalinowego w samochodzie. Silnik działa bowiem w wysokiej temperaturze, a tarcie wynika z ruchu jego podzespołów. Uwalniane ciepło, aby zapobiec przegrzania i zatarcia tych elementów, musi być zatem odprowadzane. W przeciwnym razie może dojść do awarii. Wspomniane podzespoły są chropowate, a do jej zniwelowania niezbędny jest olej silnikowy, który wypełni wszelkie szczeliny i będzie przywierał do powierzchni ruchomych elementów.  

Ponadto olej silnikowy utrzymuje czystość w całym układzie silnikowym poprzez rozpuszczanie zalegających w nim zanieczyszczeń. Inną ważną funkcją oleju jest zabezpieczanie silnika przed korozją dzięki usuwaniu kwaśnych produktów spalania. 

Cechy oleju silnikowego 

Olej silnikowy, aby spełniać swoje funkcje w samochodzie, powinien być wytrzymały na wysoką temperaturę i odznaczać się odpowiednią lepkością, dzięki której będzie z łatwością przywierał do powierzchni ruchomych podzespołów. Jest on również poddawany filtracji, aby skutecznie usuwać zanieczyszczenia, jednakże z upływem czasu wszystkie te cechy tracą swoją wartość. Substancje znajdujące się w oleju ulegają spalaniu w wyniku przegrzania, do oleju dostają się rozcieńczające go substancje (resztki niespalonej benzyny) oraz drobinki metalu, które przyczyniają się do przyspieszenia zużycia się pozostałych elementów w układzie silnikowym. Czyszczenie przestaje być zatem skuteczne, co w dłuższym okresie może prowadzić m.in. do zniszczenia powierzchni tłoków i cylindrów, pęknięcia głowicy czy zacierania się korbowodu. Aby zapobiec remontowi silnika, należy odpowiednio wcześnie zadbać o wymianę oleju w samochodzie. 

Wymiana oleju w samochodzie 

Jak często wymieniać olej w samochodzie? Jako pierwszy informacji powinien udzielić producent danego pojazdu. Średnio jest to przedział 15-20 tys. km, aczkolwiek we współczesnych samochodach olej można wymieniać po przejechaniu 30 tys. Km. Należy jednak pamiętać, że liczby podawane przez producentów dotyczą silników eksploatowanych w prawidłowy sposób, co nie zawsze jest oczywiste. Jeżeli jednak pojazd zbliża się do podanej granicy kilometrażu, warto zajrzeć np. do profesjonalnego warsztatu Auto-Lux, w którym wymianą oleju zajmą się  wykwalifikowani mechanicy.