Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej
4 marca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Jak często warto wykonać odgrzybianie klimatyzacji samochodowej?

Klimatyzacja to system niezwykle przydatny w samochodach, szczególnie podczas jazdy w gorące letnie dni, ale również w czasie innych pór roku. Aby jednak móc w pełni czerpać z niej korzyści, musi być ona w dobrym stanie. Jednym ze sposobów na skuteczne dbanie o klimatyzację jest odgrzybianie systemu. Na czy polega to działanie oraz jak często należy je przeprowadzać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co warto wiedzieć o odgrzybianiu klimatyzacji samochodowej?

Czyszczenie klimatyzacji pozwala dbać o jej dobry stan, co przekłada się zarówno na efektywność systemu, jak i na zniwelowanie jego negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników pojazdu. Jednym z ważnych elementów tego procesu jest odgrzybianie przeprowadzane z reguły przez profesjonalne firmy, takie jak na przykład BLS Auto, za pomocą specjalistycznych metod.

Jak często należy to robić? Otóż przyjmuje się, że klimatyzację trzeba odgrzybiać przynajmniej raz na dwanaście miesięcy, najlepiej na wiosnę, czyli po minięciu okresu szczególnej wilgoci, która sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.

Zdarza się jednak, że sygnały świadczące o złym stanie systemu pojawiają się częściej. Zalicza się do nich między innymi spadek wydajności instalacji oraz wydobywanie się z wylotów nieprzyjemnego zapachu. Czyszczenie i odgrzybianie przyniesie najlepsze efekty, jeśli zostanie połączone z wymianą filtrów i innymi ewentualnymi działaniami konserwującymi.

Dlaczego należy dbać o stan klimatyzacji?

Może się wydawać, że klimatyzacja to jedynie dodatkowy system, któremu nie trzeba poświęcać zbyt dużo uwagi. Okazuje się jednak, że zaniedbanie instalacji wpływa negatywnie nie tylko na jej wydajność, ale również na zdrowie i samopoczucie kierowcy oraz jego pasażerów. Długotrwały kontakt z drobnoustrojami może przynieść szczególnie przykre konsekwencje. Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej pozwala się ich pozbyć, poprawiając tym samym działanie systemu.

Co więcej, proces ten niweluje negatywny wpływ na zdrowie użytkowników auta oraz przyczynia się do poprawy ich samopoczucia wynikającej z możliwości regulacji temperatury we wnętrzu pojazdu.

Jeśli zatem minął rok od ostatniego odgrzybiania, kupiłeś używany samochód albo pojawiają się niepokojące sygnały, takie jak spadek wydajności instalacji oraz wyczuwalny nieprzyjemny zapach, koniecznie udaj się na przegląd. Pozwól specjalistom zająć się klimatyzacją w Twoim aucie. Nie warto zaniedbywać tej kwestii, bo im dłużej system będzie działał nieprawidłowo, tym więcej negatywnych skutków przyniesie.