22 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak często należy wykonywać przeglądy samochodowe?

Każdy właściciel samochodu ma obowiązek poddać go okresowemu przeglądowi technicznemu. Jednak nie powinno to być kłopotliwą koniecznością, tylko przejawem troski o własne bezpieczeństwo. Podczas dobrowolnego przeglądu pojazdu można dokładnie określić jego stan, zużycie i określić, czy układy odpowiedzialne za bezpieczną jazdę pracują prawidłowo. Po wszystkim można dokonać ewentualnych drobnych napraw lub wymiany podzespołów.

Jakie są poszczególne typy przeglądów?

Jest kilka podstawowych rodzajów przeglądu aut. Ten obowiązkowy, który dopuszcza pojazd do ruchu, nazywany jest przeglądem rejestracyjnym lub badaniem okresowym i powinien być wykonywany raz na 12 miesięcy. To badanie jest realizowane przez specjalistów z uprawnionych stacji diagnostycznych, takich jak na przykład Motozeg-Diagnostyka w Gliwicach, która wykonuje też innego rodzaju przeglądy.

Innym sposobem na skontrolowanie samochodu okazuje się przegląd serwisowy lub kontrola podzespołów, które jest sprawdzeniem stanu technicznego auta pod względem zaleceń producenta. Takie przeglądy nie są obowiązkowe, ale to wcale nie znaczy, że stają się zupełnie niepotrzebne. Warto je wykonywać, bo zapewniają bezpieczne użytkowanie auta i dodatkowo pozwalają zachować gwarancję producenta. W ten sposób kierowca może się dowiedzieć, czy z samochodem wszystko jest w porządku. Informacje te są istotnie w przypadku, gdy pojazd został komuś pożyczony lub planuje się nim dłuższą trasę.

Jaka jest częstotliwość przeglądów?

Pierwsze badanie okresowe auta, które jest fabrycznie nowe, zaleca się po upływie 3 lat od rejestracji. Kolejne można wykonać w ciągu kolejnych 2 lat. Następne przeglądy rejestracyjne zalecane są co roku. Inaczej spawy się mają w przypadku taksówek lub aut fabrycznie wyposażonych w instalację gazową. Tutaj od razu obowiązują coroczne przeglądy. W przypadku sprowadzenia z zagranicy używanego samochodu również trzeba go poddać kontroli w okręgowej stacji pojazdów. Sam przegląd nie musi być badaniem technicznym. Warto go jednak przeprowadzać w każdym przypadku, gdy zauważy się coś niepokojącego podczas jazdy. Wtedy można odpowiednio i na czas zareagować, gdyby wystąpiły jakieś nieprawidłowości. Dzięki temu zapewnia się bezpieczeństwo sobie, pasażerom, a także innym uczestnikom ruchu drogowego.

Co najczęściej jest sprawdzane podczas kontroli?

W czasie okresowego przeglądu sprawdza się te podzespoły, które mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Są to hamulce, amortyzatory, układ kierowniczy i ogumienie. Kontroluje się również poziom płynów eksploatacyjnych. Dodatkowo można sprawdzić zawieszenie i instalację paliwową.