wymiana oleju silnikowego przeglad
19 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak często dokonywać przegląd olejowy pojazdu i dlaczego niekoniecznie w ASO?

Przeprowadzenie podstawowej i profilaktycznej konserwacji samochodu to najlepszy sposób na maksymalne wydłużenie jego sprawności. W tym celu należy dokonywać regularnego przeglądu olejowego pojazdu. Jak często należy go przeprowadzać i jak powinien przebiegać? Czy ASO to jedyne miejsce, gdzie można zrobić taki przegląd? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego ważna jest wymiana oleju silnikowego?

Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego jest kluczowym czynnikiem w każdym silniku samochodowym, ponieważ chodzi o niezbędny płyn do prawidłowego smarowania ruchomych części. Dzięki niemu zapobiegasz ich zużyciu, zatarciu, korozji i przegrzaniu. Jeśli olej, na którym jeździsz, nie jest w dobrym stanie, może spowodować przedwczesne pogorszenie stanu samochodu, a zwłaszcza silnika. Objawy takiego stanu to zwykle duże zużycie oleju, a kiedy do tego dochodzi, jest już za późno na naprawę. Używając odpowiedniego oleju, masz pewność, że silnik będzie długo pracował płynnie i bezawaryjnie.

Przegląd olejowy należy przeprowadzać regularnie, przynajmniej raz do roku lub po przejechaniu 10-15 tys. kilometrów. Zbyt rzadko dokonywany serwis może doprowadzić do zmniejszenia mocy pojazdu oraz przyspiesza zużycie silnika i innych podzespołów.

Gdzie dokonać przeglądu olejowego pojazdu?

Cieczą odpowiedzialną za smarowanie większości części silnika jest olej silnikowy, wykonujący inne dodatkowe funkcje, takie jak czyszczenie i późniejsze chłodzenie maszyny.

Obecnie istnieją trzy różne rodzaje olejów samochodowych: mineralny, półsyntetyczny i syntetyczny. Określenie zastosowania tego czy innego typu będzie zależało w dużej mierze od zaleceń producenta. Kolejnym sposobem klasyfikacji olejów jest ich stopień lepkości. Jest on kluczową wartością jakości oleju, ponieważ decyduje o jego odporności na płynięcie, a także o zachowaniu się w środowisku o wysokiej temperaturze.

Wymianę oleju silnikowego najlepiej przeprowadzić w profesjonalnym serwisie samochodowym takim jak np. GT Service w Gdańsku. Nie musisz korzystać z punktów ASO, ponieważ nieautoryzowane serwisy oferują przeglądy olejowe praktycznie na takich samych prawach jak serwisy autoryzowane, a przy tym oszczędzasz nawet do 50% kosztów. Taka usługa obejmuje usuwanie starego oleju, uzupełnianie silnika nowym, czystym olejem oraz kompleksową usługę wymiany filtrów (olejowego, powietrza, kabinowego, paliwa) oraz sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.

Nawet w nieautoryzowanym serwisie pracują wykwalifikowani mechanicy, którzy korzystając ze specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, dokonają niezbędnych przeglądów w Twoim samochodzie.