Sposoby na skuteczną ochronę samochodu przed korozją
9 września 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jak chronić samochód przed korozją?

Rdza na karoserii nie jest dobrą wizytówką samochodu. Jest ona w stanie zaatakować newralgiczne miejsca, których nie sposób zauważyć nawet na przeglądzie auta. W skrajnych sytuacjach może doprowadzić do sytuacji, w której jedynym rozwiązaniem będzie oddanie pojazdu na złom. Warto o tym pamiętać i chronić samochód przed korozją, stosując kilka prostych sposobów. Oto one.

Korozja nie wybiera

Należy pamiętać, że na korozję narażone są nie tylko starsze pojazdy, ale również stosunkowo młode, nieużywane tak często. Jest to spowodowane głównie polskim klimatem. Zwłaszcza podczas zimy, gdy temperatura utrzymuje się poniżej zera, a drogowcy wysypują na jezdnie ochronną powłokę w postaci soli oraz innych substancji chemicznych, które negatywnie wpływają na elementy układu jezdnego samochodów. Nie jest zatem ważny wiek auta, bardziej należy zwrócić uwagę na miejsce garażowania, warunki eksploatacji czy jakość fabrycznych zabezpieczeń. Na korozję może bowiem „zachorować” praktycznie każdy samochód, chociaż najbardziej narażone są auta dostawcze, zabytkowe oraz terenowe.

Dbaj o regularne wizyty w warsztacie

Aby mieć świadomość powstającej korozji, należy systematycznie poddawać kontroli stan nadwozia oraz podwozia. W pierwszej kolejności – tam, gdzie znajdują się elementy narażone na kontakt z wodą i uszkodzenia mechaniczne (progi, błotniki, przestrzenie między uszczelkami). Odpowiednio wcześnie wykryte ogniska rdzy mogą zostać skutecznie „ugaszone”. Wizyta u specjalisty powinna odbywać się co 2-3 lata, aby uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pojazdów dostawczych, samochodów terenowych czy SUV-ów może ona być trochę droższa i dochodzić do 1000 zł. Jest to spowodowane tym, że podczas wykonywania usługi należy zdjąć niektóre części zawieszenia i karoserii, zabezpieczyć elementy gumowe i układu wydechowego. W dodatku właściciele warsztatów używają na tę okazję mieszanki chemiczne oparte na wosku i gęstym oleju, które trudno dostać w sklepach.

Stosuj profesjonalne środki antykorozyjne

Oprócz wizyt kontrolnych należy jednak chronić samochód przed korozją we własnym zakresie. Tutaj do gry wchodzą różnego rodzaju środki antykorozyjne do samodzielnej aplikacji. Warto jednak pamiętać, że stosowanie preparatów uniwersalnych jest nieopłacalne. Aby skutecznie ochronić samochód przed korozją, należy użyć zarówno środków do zabezpieczenia wewnętrznego, jak i do ochrony zewnętrznej. Pierwsze z nich służą do ochrony zakamarków elementów podwozia, a także szczelin oraz zamków – części, które mogą „paść ofiarą” korozji z powodu przedostawania się wilgoci oraz powietrza do wnętrza. Na zewnątrz z kolei stosuje się środki zabezpieczające nadwozie, podwozie, a także felgi przed działaniem czynników atmosferycznych. Są one zazwyczaj dostępne w formie aerozolu, tak jak Niektóre z nich są dostępne w wygodnej formie aerozolu, tak jak Rust Stop, który aplikuje się bezpośrednio na nadkola, układ zawieszania oraz elementy podwozia narażone na działanie soli i wody.