bezpieczne korzystanie z telefonu w samochodzie
31 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Jak bezpiecznie korzystać z telefonu w trakcie jazdy samochodem?

Rozwój technologiczny sprawił, że każdy smartfon jest też podręczną nawigacją. Dzięki temu dojazd stał się znacznie łatwiejszy, a standardowe mapy są używane niezwykle rzadko. Dostęp do telefonu w trakcie jazdy może być jednak niebezpieczny, zwłaszcza w momencie, gdy kierujemy pojazdem jedną ręką, ponieważ drugą trzymamy telefon przy uchu. Co zrobić, by tego uniknąć?

Akcesoria, które umożliwiają bezpieczne korzystanie z telefonu w trakcie jazdy

Podstawowym problemem wielu kierowców są połączenia przychodzące w trakcie jazdy. Najlepiej byłoby się wtedy rozłączać i oddzwaniać po dojechaniu na miejsce. Niestety nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy pracujemy w zawodzie, który wręcz wymaga od nas wykonywania połączeń w trakcie prowadzenia pojazdu.

Zgodnie art. 45 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku

 i karane jest mandatem w wysokości 200 zł i 5 pkt karnych. Oznacza to jednak, że można korzystać z zestawów, które nie wymagają podtrzymywania w trakcie rozmowy.

Dlatego świetnym rozwiązaniem są odbiorniki dźwięku Bluetooth, które umożliwiają odbieranie połączeń i prowadzenie rozmowy bez zdejmowania rąk z kierownicy. To znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy i nie dekoncentruje dodatkowo kierowcy. Co więcej, można je połączyć ze słuchawkami bezprzewodowymi, co zapewnia najwyższą jakość dźwięku.

Oczywiście tego typu urządzenia mogą być również wykorzystywane w formie mobilnego radia, odtwarzacza muzyki lub audiobooków. Ich słuchanie w trakcie jazdy jest szczególnie wskazane w trakcie długich tras, ponieważ zwalcza senność wywołaną monotonią trasy.

Sprzedażą akcesoriów samochodowych do telefonów zajmują się firmy, takie jak Smart Vision z Warszawy.

Uchwyt na telefon – podstawa bezpieczeństwa w trakcie jazdy

Często bagatelizowanym aspektem wyposażenia samochodu jest odpowiedni uchwyt do telefonu. Wydawać by się mogło, że w tym przypadku nie ma nic skomplikowanego i wystarczy kawałek plastikowego elementu, który zostanie przymocowany do szyby lub pulpitu.

Niestety wiele tanich uchwytów ma tendencję do utraty przyczepność, zwłaszcza gdy często dochodzi do drgań np. na wyboistej drodze. W efekcie czego odczepiają się one, ale zmieniają położenie telefonu. W naturalnym odruchu kierowca stara się je poprawić, tracąc w tym czasie uważność i nie patrząc na drogę. Dlatego lepiej unikać takich sytuacji i wybierać uchwyty mocniejsze, a co za tym idzie – droższe.