kierowca
19 kwietnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jak bezpiecznie jeździć samochodem? Dekalog kierowcy

Polska należy do grona najbardziej zmotoryzowanych narodów w Europie – w 2016 roku na 1000 mieszkańców przypadało aż 571 samochodów, co plasuje nas powyżej średniej krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie jesteśmy w szarej końcówce Europy, jeśli chodzi o ilość wypadków drogowych. Bezpieczeństwo na drogach w znacznej mierze zależy od umiejętności osób siadających za kierownicą. Jakich zasad warto przestrzegać, żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji?

Zadbaj o edukację

To, jak będziemy jeździć w przyszłości w dużej mierze zależy od tego, kto nas tego nauczy – dlatego zdecydowanie warto zapisać się na kurs do sprawdzonej i uznanej szkoły, takiej jak szkoła jazdy Alien w Szczecinie. Pamiętajmy, że kurs powinien być prowadzony zgodnie z przepisami, obejmować 30 godzin jazd oraz 30 godzin zajęć teoretycznych – jeśli szkoła oferuje kursy po znacznie niższej cenie, niż rynkowa średnia, powinno to być dla nas jasnym sygnałem, że nie będzie ona w stanie przygotować nas do roli kierowcy. Nie nastawiamy się też wyłącznie na zdanie egzaminu – nawet po jego zdaniu warto zdecydować się na jazdy doszkalające, jeśli czujemy, że z czymś sobie nie radzimy.

Stale zdobywaj doświadczenie

Nie sposób nauczyć się dobrze jeździć podczas kursu na prawo jazdy – nasza edukacja trwa długo potem, każda godzina spędzona za kierownicą sprawia, że jeździmy lepiej. Dlatego warto od czasu do czasu pojechać do pracy lub szkoły inną niż zwykle trasą i korzystać z auta w różnych warunkach pogodowych i drogowych. Nie rezygnujmy z jazdy, jeśli trafimy na nową sytuację

Sprawdź stan samochodu

Bardzo dobrym zwyczajem jest sprawdzenie stanu samochodu zanim ruszymy w drogę – szczególnie jeśli czeka nas długa jazda lub kiedy siadamy za kółkiem po dłuższym okresie przerwy. Dzięki temu zyskamy pewność, że pojazd nie nawali w najmniej dogodnym momencie. Podstawą jest sprawdzenie świateł stanu opon, poziomu płynów eksploatacyjnych oraz naładowania akumulatora.

Zachowaj spokój

Stres to największy wróg kierowcy – w takim stanie łatwo popełnić proste błędy, które mogą skończyć się tragicznie. Warto ćwiczyć samokontrolę za kółkiem, nie myśleć za dużo o rzeczach, które wyprowadzają nas z równowagi i z dystansem podchodzić do tego co dzieje się na drodze. Zachowanie innym kierowców może być dla nas uciążliwe, jednak nic z tym nie zrobimy, nie ma więc sensu się denerwować.

Bądź wypoczęty

Brak należytego wypoczynku powoduje osłabienie koncentracji i wydłuża czas reakcji. Dlatego za kierownicę powinniśmy siadać tylko kiedy naprawdę czujemy się na siłach. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy wyruszamy w daleką drogę.

Pamiętaj o widoczności

Zabrudzenia na szybach i lustrach ograniczają naszą widoczność, wypaczają obraz tego, co dzieje się wokół nas. Dlatego pamiętajmy, żeby za każdym razem przetrzeć je i usunąć zabrudzenia.

Zasada ograniczonego zaufania

Nie tylko my możemy popełnić błędy – dotyczy to również innych kierowców. Dlatego koniecznie powinniśmy skupiać się nie tylko na tym, co robimy, ale również obserwować sytuację na drodze. Jeśli zauważymy, że inny uczestnik ruchu zachowuje się dziwnie (np. styl jego prowadzenie sugeruje, że jest pijany), powinniśmy założyć, że nie będzie stosował się do przepisów.

Uważaj na pasażerów

Pasażer może być miły towarzystwem, ale również może rozpraszać naszą uwagę i stresować swoich zachowaniem. Jeśli nasz pasażer jest taką osobą, nie bójmy się uświadomić go i przywołać do porządku.

Zachowuj się zgodnie z przepisami

Przepisy są niezbędne do prawidłowego organizowania ruchu – nieprzestrzeganie ich nie tylko naraża nas na niebezpieczeństwo i owocuje mandatem, ale również jest utrudnieniem dla innych kierowców. Powszechnym problemem  w Polsce jest brak odpowiedniej sygnalizacji manewrów.

Znaj swoje ograniczenia

Nikt na drodze nie powinien od nas wymagać, że będziemy prowadzić jak kierowcy rajdowi – my sami również powinniśmy znać nasze ograniczenia, wynikające z poziomu umiejętności, stanu zdrowia, wieku czy chociażby osiągów naszego auta. Ignorowanie tych czynników, popisywanie się i zbyt agresywna jazda to bardzo krótka droga do wypadku.