26 sierpnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Istotność filtrów kabinowych

Posiadanie samochodu już dawno przestało być luksusem, który przysługuje najbogatszym – własne auto posiada wielu z nas, na co dzień używamy go nie tylko do podróżowania na dalekich dystansach, ale również do codziennego przemieszczania się do pracy, szkoły, czy na zakupy. Częstotliwość wykorzystania samochodów naraża nas jednak na pewnie niebezpieczeństwa, a niektóre z nich są niewidoczne gołym okiem.

Czym jest filtr kabinowy?

Filtr kabinowy to jeden z kilku rodzajów filtrów występujących we współcześnie produkowanych samochodach. Jego funkcji nietrudno domyślić się już po samej nazwie – funkcja ta to filtrowanie powietrza, które wpada przez układ wentylacji lub klimatyzacji do wnętrza kabiny samochodowej. Dlatego też filtr kabinowy jest z punktu widzenia komfortu podróży najważniejszym filtrem w konstrukcji pojazdu. Dlaczego?

Ponieważ filtr tego typu zatrzymuje w sobie różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak drażniące pyły i pyłki roślinne, cząsteczki spalin czy drobnoustroje – mówi przedstawiciel firmy RozruchZanieczyszczenia te, choć niewidoczne gołym okiem mogą znacząco pogarszać komfort jazdy. Wbrew pozorom jest to bardzo istotna kwestia, szczególnie w przypadku kierowców wrażliwych, na przykład cierpiących na alergie. Brak filtra lub jego nieprawidłowe działanie powoduje, że osoba taka jest wystawiona na działanie alergenów i odczuwa tego skutki pod postacią kataru siennego, bólu głowy czy pogorszonej koncentracji. Prowadzenie w takich warunkach jest stanowczo niebezpieczne. Nie wspominając o tym, że dłuższa ekspozycja na zanieczyszczenia może prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń.

Rodzaje filtrów kabinowych

Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, filtry kabinowe dzielimy na kilka rodzajów. Są to filtry:

  • Standardowe – posiadają papierowy wkład, który dobrze radzi sobie z alergenami
  • Węglowe – posiadają warstwę z węgla aktywowanego, który pochłania zanieczyszczania zawarte w spalinach. Świetnie spiszą się szczególnie wtedy, gdy poruszamy się głównie po mieście. Wkład węglowy pozwala redukować nieprzyjemne zapachy docierające z zewnątrz.
  • Węglowe z polifenolem – posiadają warstwę związków organicznych, które przeciwdziałają rozwojowi drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby. Ponadto skutecznie zatrzymują drobny pył

Niezależnie od rodzaju, filtry kabinowe należy regularnie wymieniać – z czasem ulegają one zanieczyszczeniu i nie mogą spełniać swojej roli. Wiąże się to z pewnym wydatkiem, jednak dla komfortu i zdrowia warto raz na jakiś czas go ponieść. Ponadto należy pamiętać, że pełną gwarancję czystości powietrza zyskujemy tylko wtedy, gdy powietrze do kabiny dostaje się przez kanały wyposażone w filtr – jazda z otwartymi oknami spowoduje, że nawet mimo posiadania najlepszego filtra w kabinie będzie krążyć mnóstwo zanieczyszczeń.