auto
16 lutego 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Import samochodu z Dubaju – czy to się opłaca?

Dubaj – największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – to nie tylko wysokie temperatury, bezobsługowe metro, ośrodek narciarski ze stokiem – Sky Dubai, ogromne centrum handlowe Dubai Mall czy najwyższy budynek na świecie, czyli Burj Khalifa. Wszechobecny luksus widoczny jest również na drogach, po których codziennie przemieszczają się samochody takich marek jak Ferrari, Lamborghini, Bentley czy Aston Martin. Co ciekawe, niektóre okazy można sprowadzić do Polski po okazyjnej cenie.

Kiedy najlepiej sprowadzić samochód z Dubaju?

Coraz więcej osób z Polski decyduje się na import samochodów z Dubaju. Nic dziwnego – oprócz tego, że są one tańsze niż w polskich salonach (nawet doliczając dodatkowe opłaty), to nie wymagają dużych modyfikacji, ponieważ są przystosowane do europejskich standardów. Miesiącem, w którym warto rozejrzeć się za samochodem na terenie Dubaju, jest styczeń. W jego trakcie na terenie miasta organizowany jest Dubajski Festiwal Zakupów (Dubai Shopping Festival), w czasie którego dubajskie sklepy oraz centra handlowe oferują swoje produkty w promocyjnych cenach. Do tego grona dołączają także salony samochodowe ze swoimi atrakcyjnymi zniżkami na wiele modeli ekskluzywnych pojazdów.

Należy jednak pamiętać, że oprócz podstawowej kwoty za samochód, przy imporcie pojazdu z Dubaju trzeba doliczyć cło (10% od wartości samochodu), akcyzę oraz podatek VAT, który wynosi 23%. Do tego dochodzi koszt transportu, który ustalany jest z firmą zajmującą się na co dzień importem samochodów zza granicy – wylicza właściciel Car Planet.

Sumując wszystkie wydatki, wciąż w kieszeni zostaje nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Warto jednak zawczasu sprawdzić wartość auta na polskim rynku, ponieważ nie każdy model może przynieść oszczędności.  

Co należy wiedzieć o formalnościach przy okazji importu samochodu z Dubaju?

Przede wszystkim należy mieć fakturę zakupu, która jest potwierdzeniem prawa własności do samochodu. Należy również złożyć wniosek o wydanie niebieskich tablic eksportowych oraz dokumentu „certificate of export”, który jest niezbędny do zarejestrowania pojazdu i przeprowadzenia odprawy celnej w Polsce. Warto przy okazji skopiować i przetłumaczyć w polskiej ambasadzie kartę rejestracyjną pojazdu, którą przy załatwianiu powyższych dokumentów w Dubaju należy zwrócić. Wszelkie formalności celne załatwiają firmy, które specjalizują się w sprowadzaniu samochodów zza granicy.

Warto także wiedzieć o pewnych drobnych modyfikacjach, które być może należy dokonać po zakupie samochodu Dubaju. Zanim to jednak nastąpi należy upewnić się, czy pojazd posiada świadectwo homologacji, które jest niezbędne do poruszania się na terenie Unii Europejskiej. Wracając do aspektów technicznych – trzeba zainwestować w montaż świateł tylnych przeciwmgielnych, zmianę kierunkowskazów na pomarańczowe (jeżeli w kupowanym samochodzie są czerwone) oraz zmianę termostatu, który trzyma niższą temperaturę silnika ze względu na wysokie temperatury w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.