geometria kół
20 czerwca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Geometria kół. Co jaki czas kontrolować i korygować ustawienia?

Usługa związana z ustawieniem geometrii kół jest jedną z najważniejszych w zakresie troski o dobry stan techniczny auta. Dzięki niej można zwiększyć komfort jazdy, jak również zadbać o bezpieczeństwo w trasie. Samochód z poprawnie wykonaną geometrią kół spala zdecydowanie mniej paliwa. Zastanawiasz się, na czym polega ustawienie tego parametru i jak często zależy je kontrolować? Sprawdź najważniejsze informacje.

Dlaczego geometria kół w samochodzie ulega zmianie?

Sama geometria kół dotyczy kilku ustawień pojazdu – w tym również ich zbieżności. W celu zachowania komfortu oraz bezpieczeństwa w trakcie jazdy konieczne jest regularne sprawdzanie geometrii, która może ulegać zmianom. Informacje dotyczące prawidłowego ustawienia kół podaje producent do każdego modelu samochodu.

Jak podkreślają specjaliści, między innymi firma Rop-Benz, geometria kół może ulegać zmianie w trakcie korzystania z auta. Wpływ na to ma np. zużywanie się zawieszenia samochodu, ale również wjechanie w dużą dziurę czy kolizja.

Kiedy warto skontrolować i ustawić geometrię kół?

Zgodnie z zaleceniami specjalistów geometria kół powinna być kontrolowana i w razie konieczności ustawiania przynajmniej raz do roku. Najlepszym momentem na wykonanie przeglądu w tym zakresie jest okres wiosenny. Zalecane jest również skorzystanie z usług fachowców wtedy, kiedy:

  • dokonano zmiany na nowe ogumienie,
  • zmieniono gumy letnie na zimowe i odwrotnie,
  • auto uległo kolizji lub wypadkowi,
  • wjechało się w większą dziurę,
  • kierowca zauważy charakterystyczne ściąganie w jedną ze stron oraz zmniejszenie komfortu jazdy.

Kto może zająć się ustawieniem geometrii kół?

Geometria kół w samochodzie powinna być ustawiana wyłącznie przez specjalistów. W tym celu konieczne jest zgłoszenie się do najbliższego warsztatu samochodowego. Obecnie w swojej ofercie taką usługę ma praktycznie każda placówka. Należy pamiętać, że nie ma możliwości samodzielnego ustawienia w tym przypadku. Do tego celu wykorzystuje się specjalne urządzenie obsługiwane przez wykwalifikowanego pracownika warsztatu.

Należy także mieć na uwadze, że ustawienie prawidłowej geometrii kół, możliwe jest wyłącznie w samochodzie sprawnym. W przypadku, kiedy auto ma uszkodzony drążek kierowniczy, zużyte tuleje, czy opony z różną wysokością bieżnika proces ten będzie niemożliwy do wykonania. Sama usługa nie należy do najdroższych, dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i raz do roku skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie np. przy okazji wymiany opon sezonowych.