ubezpieczenie samochodu
17 stycznia 2012

Kategoria:
Motoryzacja

Gdzie ubezpieczyć samochód?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem własnych czterech kółek, zapewne bolesny jest dla Ciebie moment w roku, w którym musisz zapłacić za kolejną składkę ubezpieczeniową. Koszty zakupu paliwa są coraz wyższe, naprawy też kosztują niemało, warto więc spróbować zaoszczędzić pieniądze i poświęcić czas na poszukiwania taniej i pewnej firmy ubezpieczeniowej. Warto dobrze rozważyć decyzję, gdzie ubezpieczyć samochód. Chodzi nie tylko o same koszty ubezpieczenia, ale także o to, co może nam zagwarantować ubezpieczyciel w ramach płaconej kwoty.

Obowiązkowym rodzajem ubezpieczeń komunikacyjnych jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – w skrócie OC. Gdzie ubezpieczyć samochód, żeby zapłacić jak najmniej za OC? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wysokość składki jest uzależniona od trzech podstawowych zmiennych – pojemności silnika pojazdu, wieku kierowcy oraz miejsca rejestracji. Żeby sprawdzić, gdzie najtańsze OC jest dostępne dla Twojego samochodu, Twojego wieku i miejsca, w którym mieszkasz, możesz sprawdzić kalkulatory kosztów ubezpieczenia na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Nie wahaj się także korzystać z uzyskania interesujących Cię informacji poprzez infolinię danego ubezpieczyciela. Coraz częściej, wychodząc klientom naprzeciw, to pracownicy ubezpieczalni oddzwaniają do potencjalnych klientów na koszt firmy. Nic nie szkodzi skorzystać z takiej możliwości. Uzyskasz bardziej szczegółowe i wiarygodne informacje dotyczące ewentualnych kosztów ubezpieczenia niż poprzez automatyczny kalkulator.

Jeśli jesteś młodym kierowcą (do 25 roku życia) rozważ uczynienie współwłaścicielem osoby starszej od Ciebie – większość ubezpieczycieli daje spore zwyżki dla młodych kierowców. Może okazać się, że sama zwyżka będzie miała większą wartość niż bazowa kwota ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że jeśli spowodujesz wypadek, osoba która jest współwłaścicielem samochodu, utraci wszystkie swoje zniżki. Jeśli ma najwyższe progi procentowe zniżek, bardziej opłacalne może się okazać zapłacenie zwyżki.

Aby dowiedzieć się, gdzie ubezpieczyć samochód najtaniej, jak to możliwe, korzystaj także z rankingów publikowanych w Internecie. Na pewno pomogą zawęzić Ci pole poszukiwań odpowiadającej Twoim potrzebom oferty ubezpieczyciela. Możesz szczegółowo rozważyć oferty ubezpieczycieli z kilku pierwszych miejsc w rankingach – na pewno dzięki temu zyskasz na czasie. Rankingi należy oczywiście traktować w sposób orientacyjny – o szczegółach oferty i tak trzeba będzie porozmawiać z przedstawicielem ubezpieczalni lub agentem ubezpieczeniowym.

Jeśli nie należysz do cierpliwych, możesz skorzystać z usług multiagenta, czyli osoby, która jest przedstawicielem kilku lub kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Multiagent na pewno pomoże Ci wybrać ubezpieczalnię, gdzie jest najtańsze OC.

Jeśli chcesz sporo zaoszczędzić na kosztach ubezpieczenia komunikacyjnego OC, możesz skorzystać z opcji direct – a więc ubezpieczenia się bez pośrednictwa agenta poprzez wypełnienie wniosku w Internecie lub drogą telefoniczną. Nie poniesiesz wtedy kosztów związanych z koniecznością opłacenia pracy agenta lub multiagenta.

Jeśli zależy Ci nie tylko na ubezpieczeniu OC, ale także AC lub/i NNW oraz Assistance, sprawa wyboru będzie nieco bardziej skomplikowana. Konieczne będzie wzięcie pod uwagę nie tylko samych kosztów ubezpieczenia, ale także dokładna analiza oferty.