Serwis auta
12 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Gdzie serwisować samochód po upływie gwarancji?

Każdy posiadacz samochodu wie, jak ważne jest jego sprawne działanie niezależnie od sytuacji. W okresie, kiedy auto jeszcze obejmuje gwarancja, wszelkie naprawy można szybko wykonać w autoryzowanym serwisie. Często są bezpłatne, w zależności od rodzaju i przyczyny usterki. Sprawa komplikuje się, gdy okres ważności gwarancji minął. Wtedy kierowca musi szukać dobrego warsztatu na własną rękę. Podpowiadamy, gdzie serwisować auto po upływie gwarancji.

Serwis autoryzowany czy niezależny?

Pracownicy autoryzowanych serwisów najczęściej zajmują się tylko i wyłącznie samochodami danej marki lub grupy. Wielu kierowców zdaje sobie jednak sprawę, że koszty naprawy w takim miejscu mogą być bardzo wysokie. Z tego powodu na rynku powstaje coraz więcej niezależnych warsztatów, które także specjalizują się w naprawach określonych aut.

Specjaliści z Auto Serwis Skoda przekonują: Często okazuje się, że koszt naprawy w niezależnym zakładzie jest nawet kilkukrotnie niższy niż w przypadku ASO (autoryzowanej stacji obsługi). Jest to korzystne przede wszystkim dla posiadaczy kilku lub kilkunastoletnich aut, w które większość osób nie chce inwestować bardzo dużych sum.

Różnice w cenach wynikają także z użytych do naprawy części. Na rynku dostępne są zamienniki oryginalne i nieoryginalne. Oba rodzaje pochodzą od tego samego wytwórcy, ale nieoryginalne nie mają logo danego koncernu samochodowego. Często okazuje się, że jakość części jest dokładnie taka sama, jednak przed naprawą warto dokładnie to sprawdzić.

Jak wybrać najlepszy serwis pogwarancyjny?

Wybierając warsztat nieautoryzowany powinno się sprawdzić, czym się dokładnie zajmuje. Należy unikać firm, które reklamują się jako specjaliści od wszystkich marek samochodów osobowych, ciężarowych, a nawet motocykli. Dobry serwis pogwarancyjny to taki, który naprawia określoną grupę aut, takich jak na przykład Skoda, Audi i Volkswagen. Klient ma wtedy gwarancję, że mechanicy mają odpowiednie kwalifikacje i są fachowcami w zawodzie.

Przed oddaniem samochodu do warsztatu warto też uzgodnić, jaki rodzaj części zamiennych zostanie użyty do naprawy. Będzie to miało duży wpływ na ostateczny koszt. Co ciekawe, tego typu serwisy mogą zająć się usterką, która powstała w okresie trwania gwarancji, ale z winy posiadacza.

Dodatkowe usługi serwisów pogwarancyjnych

Większość nieautoryzowanych serwisów dokonuje nie tylko napraw, ale też specjalistycznych przeglądów i badań diagnostycznych. Wielu klientów decyduje się także na kompleksowe remonty samochodów. Jest to proces bardzo skomplikowany i czasochłonny, jednak pozwala przedłużyć żywotność pojazdu nawet o kilka lat. Dobre serwisy mają w swojej ofercie również obsługę klimatyzacji lub usuwanie wgnieceń.