12 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Formalności przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy

Umiejętność prowadzenia samochodu jest dzisiaj niezbędna. Dlatego nawet bardzo młode osoby starają się zdobyć odpowiednie uprawnienia. W tym celu należy zapisać się na kurs wybranej kategorii prawa jazdy. Jednak oprócz tego przyszły kursant musi załatwić jeszcze kilka formalności. Są one konieczne do tego, aby stać się kandydatem na kierowcę i zacząć uczyć się prowadzenia samochodu.

Co jest potrzebne do tego, aby rozpocząć kurs prawa jazdy?

Kiedy zapadnie decyzja o rozpoczęciu kursu na prawo jazdy, trzeba oczywiście wybrać dobrą szkołę dla kierowców. Jednak należy przygotować się również na to, że nikogo nie ominie konieczność dopełnienia wymaganych formalności.

Pierwsza ważną sprawą, o jaką musi zatroszczyć się kandydat na kierowcę, jest wizyta u lekarza. Lekarz ten musi dysponować uprawnieniami do tego, aby wydawać pozwolenia na prawo jazdy. Nie można też zapomnieć o zrobieniu fotografii. Zdjęcie musi mieć wymiary 3,5 × 4,5 cm oraz powinna znajdować się na nim twarz przyszłego kursanta niezasłonięta ciemnymi okularami czy nakryciem głowy.

O prawo jazdy mogą starać się już osoby siedemnastoletnie. W tym przypadku w komplecie dokumentów musi znaleźć się także pisemna zgoda opiekunów prawnych.

Załatwienie wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem kursu na prawo jazdy nie jest niczym skomplikowanym. Mimo tego trzeba pamiętać, że oprócz zaświadczenia lekarskiego oraz fotografii, przyszły kursant musi ubiegać się o tak zwany PKK. Jest to ostatni krok, który dzieli go od rozpoczęcia przygody ze zdobywaniem uprawnień umożliwiających prowadzenie pojazdów – mówi ekspert z firmy Nauka Jazdy Marcin Sokół.

Profil Kandydata na Kierowcę – w jaki sposób zdobyć PKK?

Wymóg wyrabiania PKK pojawił się w 2013 roku. Od tego czasu każdy, kto chce zostać kierowcą, musi założyć swój profil.

W tym celu trzeba udać się do Wydziału Komunikacji odpowiedniego do miejsca zamieszkania. W urzędzie tym znajdują się specjalne formularze – wnioski – które należy wypełnić. Do wniosku takiego musi zostać dołączone zaświadczenie lekarskie, a także wcześniej zrobione zdjęcie. Podczas składania tego dokumentu urzędnikowi trzeba okazać dowód osobisty. Jeżeli o założenie profilu ubiega się osoba, która nie ukończyła jeszcze osiemnastego roku życia, powinna pojawić się ona w urzędzie z opiekunem prawnym lub z udzieloną przez niego pisemną zgodą.

Założenie PKK nie trwa długo. Zazwyczaj profil kandydata jest zakładany jeszcze podczas wizyty w urzędzie. Przepisy mówią o tym, że maksymalny czas oczekiwania na wyrobienie PKK wynosi 2 dni robocze.