chiptuning
28 lutego 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Fakty i mity o chiptuningu

Czym jest chiptuning pojazdu, każdy entuzjasta motoryzacji wie od dawna. Tym, którzy po raz pierwszy spotykają się z tym angielsko brzmiącym pojęciem, wytłumaczymy, na czym polega i spróbujemy wyjaśnić jakie korzyści przynosi. Jeśli zainteresowałeś się modyfikacją samochodu, przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie fakty i mity krążą wokół chiptuningu.

Na czym polega chiptuning?

Chiptuning jest modyfikacją oprogramowania komputera odpowiedzialnego za sterowanie jednostką napędową. Tuning elektroniczny można przeprowadzać w różnego typu pojazdach, od samochodów osobowych, poprzez auta typu SUV i VAN, aż po pojazdy użytkowe takie jak pickupy, auta dostawcze czy ciągniki siodłowe. Podstawowym celem chiptuningu jest poprawa efektywności pracy silnika i polepszenie osiągów pojazdu. Chipowanie silnika jest ingerencją w ustawienia elektronicznego modułu sterującego ECU. Jest on odpowiedzialny za prawidłową pracą silnika i współpracuje z sondą lambda i czujnikami temperatury, obrotów silnika, ciśnienia w kolektorze ssącym itp. Dane z czujników analizowane są poprzez mikroprocesor ECU i wykorzystywane do sterowania parametrami pracy silnika. Modyfikacja oprogramowania poprawia pracę silnika i optymalizuje ją pod względem ekonomii, ekologii, dynamiki i trwałości.

Fakty

Poprzez modyfikację programu sterującego silnikiem można zmienić charakterystykę jego pracy i osiągnąć:

  • większą mocy silnika,
  • większy moment obrotowy silnika,
  • większą prędkość maksymalną,
  • mniejsze średnie spalanie,
  • poprawę elastyczności,
  • lepsze wykorzystanie potencjału silnika.

Chiptuning jest bezpieczny pod warunkiem, że modyfikacja przeprowadzona zostanie przez doświadczoną firmę i poprzedzona będzie badaniem pojazdu na hamowni. Dobrym przykładem jednej z firmy spełniających najwyższe standardy jest działająca w okolicach Staszowa i Buska Zdrój Performance Lab.

Mity

  • Gotowe oprogramowanie zakupione w Internecie, tzw. gotowiec jest skuteczne i bezpieczne. To nie prawda! Tylko indywidualnie przygotowany program dla konkretnego samochodu zapewni efektywną poprawę osiągów pojazdu i nie narazi właściciela auta na awarie silnika.
  • Można przeprowadzić chiptuning bez badania na hamowni. To także informacja nieprawdziwa. Skuteczna modyfikacja musi być poprzedzona pomiarem mocy na hamowni. Wyniki testu pozwolą na przygotowanie optymalnego oprogramowania sterownika.
  • Chiptuning można przeprowadzić w każdym warsztacie. To twierdzenie jest fałszywe. Jedynie chiptuning przeprowadzony przez profesjonalistów może zapewnić pełne bezpieczeństwo i spełnić oczekiwania właściciela pojazdu.