28 października 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Elementy warsztatowej mechaniki pojazdowej

Odpowiednie dobranie narzędzi do warsztatu samochodowego to tylko z pozoru proste zadanie. Sprzęt, jaki powinien znaleźć się w warsztacie, musi być właściwie dopasowany do zakresu usług proponowanych klientom. Oznacza to, że im szerszy zakres oferty, tym większa ilość specjalistycznych narzędzi będzie potrzebna, aby wykonywać zlecenia. Jakie zatem narzędzia można zaliczyć do podstawowych, a w jakie można wyposażyć warsztat w późniejszym terminie?

Recepta na sukces warsztatu samochodowego

Zakład mechaniki pojazdowej świadczący usługi na wysokim poziomie powinien być zaopatrzony w szereg narzędzi potrzebnych do różnego rodzaju wykonywanych prac. Jednak należy pamiętać, że na jego właściwe funkcjonowanie wpływają trzy elementy:

  • zatrudnieni specjaliści,
  • narzędzia,
  • odpowiednie meble warsztatowe.

Narzędzia niezbędne do pracy w zakładzie mechaniki pojazdowej.

Jednym z podstawowych elementów, który powinien się znaleźć w każdym warsztacie mechaniki pojazdów, są zestawy kluczy płaskich. Tego rodzaju produkty są dostępne w różnych wariantach, dzięki czemu można dopasować je do różnych prac. Istotnym elementem będzie również jakość ich wykonania – im lepsze klucze, tym wygodniejsza i sprawniejsza praca, a także mniejsze ryzyko ich uszkodzenia. Warto inwestować również w niestandardowe rozmiary kluczy, co może przekładać się na większe grono klientów.

Drugim zestawem kluczy, jakie powinien posiadać każdy zakład mechaniki samochodowej, są klucze nasadowe.

Producenci oferujący klucze podają ich rozmiary w calach, natomiast w mechanice wykorzystuje się milimetry – należy pamiętać o tej zasadzie podczas wykonywanych prac – zauważa specjalista z firmy MotoPasja24. – Do zestawu kluczy nasadowych konieczne jest posiadane tak zwanej grzechotki, za pomocą której można bez przeszkód korzystać z zestawu – dodaje.

W każdym zakładzie mechaniki powinny znaleźć się także:

  • klucze nimbusowe,
  • zestawy torx,
  • zestawy szczypiec oraz śrubokrętów,
  • klucze do rozrządu,
  • klucze do filtrów oleju,
  • zestawy ściągaczy, np. do klocków hamulcowych lub tarcz.

Dodatkowe elementy wyposażenia warsztatu samochodowego

W warsztatach samochodowych nie powinno zabraknąć wszelkiego rodzaju smarów. Wybierając smar do zakładu, należy dopasować go do prowadzonych prac. Nie licząc smarów specjalistycznych, warto wyposażyć zakład w środki wielofunkcyjne, które można wykorzystać do różnego rodzaju czynności.

Nie bez znaczenia może okazać się także posiadanie kompresora. W zależności od zapotrzebowania możliwe, jest dopasowanie jego mocy do potrzeb konkretnego warsztatu mechaniki samochodowej.

Odpowiednie zaopatrzenie zakładu mechaniki pojazdowej to wyzwanie. Konieczne jest uwzględnienie wielu elementów – począwszy od wielkości zakładu aż po usługi, jakie będą świadczone. Należy pamiętać, że im szerszy zakres prac oferowanych w zakładzie tym większa ilość potrzebnych narzędzi.