4 maja 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Eksploatacja pojazdu z Dieslem – ABC dobrego kierowcy

Silniki Diesla to drugi co do powszechności rodzaj napędu w samochodach. Wielu kierowców ceni jest za ich wyższą wydajność oraz niskie koszty codziennej eksploatacji – za ich paliwo służy olej napędowy, który jest tańszy od benzyny. Niestety, silniki Diesla nie pozbawione są również wad, do których należy ich wysoka cena oraz ogromne koszty napraw i regeneracji zużytych części. Oto kilka rzeczy, o który warto pamiętać prowadząc auto z silnikiem Diesla, by uniknąć zbędnych wydatków.

Jakość paliwa

Podstawową kwestią podczas używania silnika Diesla jest tankowanie odpowiedniego paliwa. Jednostki tego rodzaju są bardzo wrażliwe, paliwo niskiej jakości lub zanieczyszczone działa destrukcyjnie na wtryskiwacze oraz filtry, zatem oszczędności w tej materii są wyjątkowo złym pomysłem – lepiej jest wydać więcej na paliwo premium, charakteryzujące się najwyższą jakością, niż po niedługim czasie płacić za regenerację poszczególnych części.

Pamiętaj o wymianie oleju

Zalecana przez producentów silników zaleca wymienianie oleju po przejechaniu 30 tysięcy kilometrów, jednak wielu mechaników radzi robić to znacznie wcześniej, już po 15 tysiącach kilometrów. Im czystszy olej, tym lepiej dla naszego silnika.

Zrównoważony styl jazdy

Kierując samochodem z silnikiem wysokoprężnym powinniśmy pamiętać o tym, że zarówno zbyt agresywny, jak i ekologiczny styl jazdy jest dla niego równie szkodliwy. Zużyciu ulega przede wszystkim dwumasowe koło zamachowego, a w przypadku ciągłej jazdy na niskich obrotach również turbosprężarka o zmiennej geometrii. Jeśli jeździmy dynamicznie, musimy pamiętać o tym, by nie gasić silnika od razu po zatrzymaniu, lecz dać co najmniej 20 sekund na schłodzenie się turbosprężarki.

Spokojna jazda na zimnym silniku

W przypadku turbodiesla powinniśmy wstrzymać się z dynamiczną jazdą, jeśli silnik nie osiągnął jeszcze odpowiedniej temperatury – w ten sposób oszczędzamy turbosprężarkę i wydłużamy jej żywotność.

Unikaj jazdy w mieście

Diesel to silnik stworzony dla ludzi, którzy podróżują dużo i stosunkowo rzadko przemieszczają się w warunkach miejskich. Zdecydowanie nie nadają się do codziennych dojazdów do pracy, czy na zakupy – przy takiej eksploatacji dochodzi do bardzo szybkiego zużycie turbiny, koła zamachowego, układu wtryskowego oraz filtra cząstek stałych.

Profesjonalne usługi z zakresu naprawy i regeneracji silników Diesla znajdziemy w ofercie firmy Diesel Motor Service.