12 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Działanie i zastosowanie silników hydraulicznych

Silniki hydrauliczne to elementy wykonawcze stosowane w wielu fabrykach. W końcu każdemu właścicielowi firmy wykorzystującej różnego rodzaju maszyny zależy na tym, aby były one wydajne, możliwie bezawaryjne i sprawne. Jeśli chodzi o zasilanie, silniki hydrauliczne są najbardziej ekonomiczne. Jak działają i gdzie znajdują zastosowanie? Podpowiadamy!

W jaki sposób działają silniki hydrauliczne?

Na polskim rynku silniki hydrauliczne zdobyły już ogromną popularność. Ich produkcją zajmują się wyspecjalizowane firmy.

W 2015 roku pozyskaliśmy od Remontowa Hydraulic Systems maszyny, urządzenia i przyrządy do produkcji silników typu SOK, a następnie cały pakiet dokumentacji techniczno-technologicznej i rozpoczęliśmy produkcję własną. Wraz z maszynami i technologią pozyskaliśmy prawa do oznaczania silników i dokumentów z nimi związanych nazwą i logo Z.U. O. Hydroster. Produkujemy wszystkie wielkości silników w różnych wersjach wałów i kolektorów. Nasze wyroby są poddawane próbom hydraulicznym i udzielana jest na nie gwarancja – tłumaczy producent silników SOK, właściciel firmy HYDRO PRECYZJA.

Źródłem energii silnika hydraulicznego jest ciecz pod ciśnieniem. Skierowana na wał obrotowy, powoduje, że ten zaczyna się kręcić, a cała maszyna zostaje wprawiona w ruch. Co logiczne, ilość energii konkretnego urządzenia uzależniona jest więc od ciśnienia cieczy. Istotne jest również to, że płyn krąży w zamkniętym obiegu i nie trzeba go uzupełniać.

Gdzie silniki hydrauliczne znajdują zastosowanie?

Nowoczesne silniki typu SOK wykorzystuje się przy kosiarkach, obrabiarkach i różnego rodzaju maszynach stosowanych w przemyśle spożywczym. Silniki hydrauliczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczą się ekonomiczne rozwiązania bazujące na łatwo dostępnych surowcach. Praca takich urządzeń pozwala bowiem zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nadwyżki firma może przeznaczyć na inne sektory działalności albo na rozwój.

Na tym jednak lista zalet silników SOK się nie kończy. Napędy hydrauliczne wykorzystujące surowce odnawialne cechują też małe gabaryty i ciężar. Poza tym ich zastosowanie gwarantuje trwałość i niezawodność maszyn. Nawet jeśli dojdzie do awarii, z racji prostej konstrukcji – wymiana konkretnych elementów lub ich konserwacja nie są zbyt obciążające. Wydajność urządzenia, precyzja działania maszyny, możliwość automatyzacji sterowania ruchem oraz wysoka odporność na czynniki zewnętrze i uszkodzenia – oto reszta korzyści płynących z wykorzystania silników hydraulicznych.