28 lutego 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Jak dobrać akumulator do samochodu

Rodzaje akumulatorów

Na samym początku poszukiwań akumulatora trzeba określić jaki rodzaj odpowiada naszym potrzebom. Na rynku dostępne są akumulatory:

  • z płynnym elektrolitem – sprawdzają się w autach starszych, bez rozwiązań hybrydowych, których kierowcy przemierzają wiele kilometrów,
  • AGM – przeznaczone do aut z napędem hybrydowym lub tych intensywnie eksploatowanych (np. pojazdów służb użyteczności publicznej), są bardziej wydajne i odporne na pracę cykliczną z powodu „uwięzienia” elektrolitu w szklanej macie,
  • żelowe – stosowane są w przypadkach, w których konieczne jest zadbanie o długotrwałe zasilanie (w przyczepach kempingowych), wyróżniają się zastosowaniem żelu krzemionkowego zagęszczającego elektrolit, nie sprawdzą się jako akumulatory rozruchowe.

Pojemność i punkty mocowania

Podczas poszukiwania nowego akumulatora do samochodu należy pamiętać o uwzględnieniu pewnych parametrów. Dzięki temu jego montaż nie przysporzy problemów, a sam akumulator będzie należycie spełniał swoje funkcje. Na początku konieczne jest poznanie zalecanej pojemności i polecanego prądu rozruchowego. Pod uwagę trzeba w tej kwestii brać konkretne normy.

Poza pojemnością, istotne znaczenie ma także rozmieszczenie punktów mocowania klem (biegunowość), a konkretnie to, po której stronie znajduje się plus, a po której minus.

-Ustalając biegunowość warto kierować się frontem etykiety. W przypadku jej braku frontem akumulatora będzie ściana bloku , przy której znajdują się zaciski. Zasada ta odnosi się do baterii w autach osobowych oraz dostawczych – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę BAT PROFI.

Najlepiej w sklepie

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy kupowaniu nowego akumulatora jest także to, jak długi czas przechowywany był on w sklepie.  Sprawdzić należy jego napięcie, które powinno przekraczać 12,5 V. Najlepiej szukać akumulatora w sklepie, który oferuje sprawdzenie instalacji elektrycznej samochodu przed montażem. Choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami, to opcja ta może przedłużyć działanie nowej baterii.