usunięcie zaworu EGR
5 maja 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Do czego służy zawór EGR i czy można go usunąć?

Samochody to skomplikowane maszyny, w których skład wchodzą liczne urządzenia i układy. Usprawnianie działania auta opiera się natomiast zwykle na ulepszaniu poszczególnych elementów. Niektórzy decydują się na przykład na usunięcie zaworu EGR. Na czym konkretnie polega ten zabieg oraz jakie może przynieść korzyści właścicielom samochodów? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Funkcja zaworu EGR

Producenci samochodów wprowadzają w nich rozwiązania, które mają wpływać na większą ekologiczność pojazdów. Jednym z takich elementów jest zawór EGR. Zadaniem urządzenia jest przede wszystkim spowolnienie procesu spalania, a co za tym idzie, zmniejszenie ilości emitowanych szkodliwych substancji. Może ono jednak przyczyniać się również do zmniejszenia mocy silnika, dlatego też niektórzy decydują się na usunięcie zaworu EGR.

Zasada działania tego urządzenia polega na kontrolowaniu otwierania i zamykania przepływu spalin, a także cofania ich części do układu dolotowego. W ten sposób obniża on poziom zawartości tlenu znajdującego się w powietrzu, co spowalnia spalanie. Niestety zawór EGR stosunkowo często się psuje. Wówczas, nawet jeśli sam w sobie nie zmniejsza mocy silnika, to uszkodzony element nie będzie dobrze wpływał na ten parametr. Czy jednak usunięcie zaworu EGR rzeczywiście jest dobrym pomysłem?

Po co usuwa się zawór EGR?

Obniżenie mocy silnika może stanowić spory problem dla niektórych właścicieli samochodów. Z tego właśnie względu decydują się oni na usunięcie zaworu EGR. Rzeczywiście może to poprawić sprawność silnika, jednak bardzo istotne jest, aby operację tę przeprowadzili profesjonaliści, na przykład ci pracujący w firmie Premium Car Coding. Ma to znaczenie nie tylko dla powodzenia i bezpieczeństwa zabiegu, ale jest również konieczne po to, aby wykasować zawór EGR z systemu. Dzięki temu usunięcie elementu nie będzie się wiązało z pojawianiem się błędów na desce rozdzielczej.

W razie problemów z zaworem EGR można spróbować też mniej radykalnych rozwiązań, takich jak czyszczenie lub wymiana. Niestety element ten psuje się jednak dosyć często, dlatego zabiegi te mogą nie być wystarczające. Należy zdawać sobie sprawę również w tego, że usunięcie zaworu EGR może być trudniejsze w przypadku starszych samochodów, dlatego tym bardziej decydując się na to rozwiązanie, warto zgłosić się do specjalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo całego procesu. W przeciwnym razie operacja może okazać się nie tylko nieskuteczna, ale również szkodliwa dla całego pojazdu.