22 marca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Do czego służy pistolet antystatyczny?

Antystatyka to spory problem w lakiernictwie samochodowym. Napięcia elektrostatyczne powstają na skutek szlifowania czy wycierania i mogą powodować późniejsze nierównomierne rozłożenie lakieru na materiale. Z pomocą przychodzą nowoczesne sprzęty, takie jak pistolet antystatyczny. W artykule wyjaśniamy, jak działa to urządzenie i dlaczego warto w nie zainwestować.

Problemy statyczne w lakierni

Gromadzenie się ładunków elektrostatycznych w lakierni to efekt wykonywania czynności, takich jak szlifowanie, wycieranie, oklejanie, odpylanie sprężonym powietrzem czy zdmuchiwanie. Elementy naładowane statycznie przyciągają następnie różnego rodzaju zanieczyszczenia występujące w otoczeniu. Naładowanie elektrostatyczne stanowi zatem główną przyczynę zanieczyszczeń powłoki lakierniczej, powoduje także niezgodny odcień lakieru, niejednorodne rozłożenie powłoki lakierniczej czy powstawanie ciemniejszych krawędzi. Naprawa problemów wywołanych elektrostatycznością jest możliwa, wymaga jednak dodatkowego nakładu czasu i pracy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozwiązanie tego problemu jest zastosowanie zjonizowanego powietrza, które neutralizuje ładunki.

Jak działa pistolet antystatyczny? 

Pistolet antystatyczny, zwany też neutralizatorem antystatycznym, to urządzenie do neutralizacji ładunków elektrostatycznych ze wszystkich gładkich powierzchni – z karoserii samochodowej wykonanej z różnych materiałów, z elementów tworzyw sztucznych, a nawet ze szkła i szyb. Jak wyjaśnia ekspert z firmy DARO NarzędziaPo zakończeniu procesu jonizacji za pomocą pistoletu, powłoki nie przyciągają już żadnych zanieczyszczeń. Urządzenie zasilane jest za pomocą podłączonego systemu sprężonego powietrza, nie wymaga zatem przewodów, baterii czy akumulatorów. Dodatnio i ujemnie naładowane jony obecne w strumieniu powietrza wydobywającego się z pistoletu neutralizują ładunki na danej powłoce (dodatnie neutralizują ujemne i odwrotnie). Poza tym, pistolet oczyszcza także z brudu i kurzu na danym materiale, wywołanego ładunkiem elektrostatycznym. Urządzenie stosuje się w końcowej fazie procesu przygotowania karoserii, tuż przed pokryciem warstwą lakieru. 

Zalety

Używanie pistoletów antystatycznych w codziennej pracy w warsztacie to ogromna korzyść dla każdego profesjonalnego mechanika. Zastosowanie tego typu urządzeń pozwala na:

  • eliminację kurzu i zanieczyszczeń,
  • zminimalizowanie ryzyka nierównomiernego rozłożenia ziarna metalicznego,
  • redukcję zacieków i efektu “chmurzenia”,
  • skrócenie czasu prac wykończeniowych,
  • pracę w szerokim zakresie temperatur (-15°C do + 50°C),
  • precyzyjne dostosowanie strumienia powietrza,
  • zrezygnowanie ze ściereczek antystatycznych,
  • oszczędność na używanym materiale,
  • ciągłą pracę bez przestojów (brak potrzeby ładowania akumulatorów).

Pistolety są lekkie, poręczne i praktycznie bezobsługowe, co zapewnia wygodę podczas użytkowania. Dzięki łatwiejszemu aplikowaniu lakierów metalicznych, zwiększają wydajność pracy specjalistów w lakierni. Poza tym, ograniczenie liczby poprawek i stosowanego materiału przekłada się na wzrost rentowności warsztatu lakierniczego oraz zadowolenie klientów. Jak zapewniają producenci tego typu sprzętu, inwestycja zwraca się już w ciągu kilku miesięcy. Skrócenie czasu lakierowania za pomocą pistoletu antystatycznego wynosi ok. 0,1 h na jeden proces lakierowania. W skali tygodnia, przy 25 pracach lakierniczych tygodniowo, można zatem zaoszczędzić aż 2,5h pracy.

Wzór na oszczędności:

0,1h X ilość procesów = Zaoszczędzony czas

Zaoszczędzony czas X stawka godzinowa = Oszczędność w PLN