warsztat samochodowy
31 października 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Do czego służą wózki warsztatowe?

Co powinno wchodzić w skład wyposażenia profesjonalnego warsztatu samochodowego? Gdybyśmy zadali to pytanie komuś niezbyt obeznanemu z tematem, w pierwszej odpowiedzi pojawiłyby się zapewne narzędzia i elektronarzędzia. Osoby bardziej doświadczone wymieniłyby szereg urządzeń takich jak kompresory, podnośniki czy sprzęt diagnostyczny. Tylko prawdziwy profesjonalista wie, jak duże znaczenie mają tak niepozorne sprzęty, jak wózki warsztatowe.

Czym jest wózek warsztatowy?

Wózek warsztatowy to mobilny mebel, przeznaczony przede wszystkim do przechowywania różnego rodzaju narzędzi ręcznych (śrubokrętów, kluczy etc.), mniejszych elektronarzędzi (np. wkrętarek) oraz innych sprzętów, potrzebnych w czasie wykonywania diagnostyki i napraw samochodów.

– W pewnym sensie są to bardziej zaawansowane skrzynki narzędziowe – wyjaśnia przedstawiciel firmy Darkomp, specjalizującej się w sprzedaży wyposażenia warsztatów samochodowych – Ich funkcja jest dokładnie taka sama, jednak funkcjonalność znacznie szersza. W jednym wózku zmieścimy zdecydowanie większy komplet narzędzi, ponadto wózek wyposażony jest w kółka, dzięki czemu można go bez problemu przemieszczać po terenie warsztatu.

Wszystkie narzędzia na swoim miejscu

Każdy profesjonalny mechanik doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielką rolę w funkcjonowaniu warsztatu odgrywa porządek i organizacja pracy. Walające się bez ładu i składu przyrządy są nie tylko trudne do odnalezienia, ale również stwarzają bardzo poważne zagrożenie dla osób przebywających w warsztacie. Wózki warsztatowe to rozwiązanie problemu bałaganu. Wiele szuflad o różnych głębokościach pozwoli skutecznie zorganizować wszystkie narzędzia, dzięki czemu nie będziemy musieli zastanawiać się, gdzie ich szukać – znacznie ułatwi to pracę.

Wielkość i mobilność

Wózki warsztatowe to atrakcyjne alternatywa dla zwykłych skrzynek narzędziowych – są od nich większe, pozwalają więc przechowywać wiele kompletów narzędzi i innych sprzętów. Dzięki kółkom możemy je bez problemu przemieszczać z miejsca na miejsce, nie musimy więc daleko chodzić, żeby wybrać potrzebne nam właśnie narzędzie.

Trwałość i odporność

Niegdyś meble warsztatowe wykonywane były z drewna – obecnie standardem są sprzęty wytwarzane z metali, przede wszystkim stali nierdzewnej. Nie inaczej jest w przypadków wózków warsztatowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu te ruchome meble są bardzo odporne na uszkodzenia, o które wcale nietrudno w warsztacie samochodowym, a także wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, wysokie temperatury czy kontakt z różnymi substancjami chemicznymi.