21 maja 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Do czego służą carporty?

Carporty to konstrukcje aluminiowe z szybami hartowanymi lub panelami nieprzeziernymi, które mają za zadanie chronić nasz samochód przed opadami deszczu, gradu lub śniegu, zanieczyszczeniami czy nadmiernym nasłonecznieniem – oraz innymi czynnikami pogodowymi. Są one świetną alternatywą w sytuacji, gdy nie możemy lub nie chcemy mieć garażu murowanego. Czym jeszcze cechują się carporty?

Na każdą porę roku

W okresie letnim carporty stanowią doskonałą ochronę przed palącym słońcem, które nagrzewa środek samochodu i daje możliwość szybkiego utlenienia wykonanych z plastiku elementów pojazdu oraz lakieru. To także świetna forma ochrony przed niespodziewanym opadem gradu. W czasie wiosny carporty zmniejszają także negatywne skutki pylenia roślin. Z kolei w okresie zimowym za sprawą carportów można zaoszczędzić całkiem sporo czasu podczas odśnieżania. Dzięki nim niegroźna jest też gołoledź czy szron, są one również skuteczną ochroną przed śniegiem, który przylega do karoserii i ją niszczy. Tego typu carporty oferują różne firmy, jedną z nich jest przykładowo firma Almont System. Co ciekawe, carporty tej firmy budowane są w taki sposób, że mogą także służyć do zupełnie innych celów, na przykład ochrony przed deszczem podczas grillowania lub ochronie mebli ogrodowych w czasie, kiedy z nich nie korzystamy.

Wolnostojące i ościenne

Carporty  mogą mieć formę wolnostojącą lub być przymocowane do ściany domu (są to tzw. carporty ścienne) lub innego pomieszczenia o charakterze gospodarczym. W odróżnieniu od klasycznego garażu, carporty nie muszą mieć ścian bocznych. Wprawdzie carporty oferują mniejszą ochronę niż tradycyjne murowane garaże, ale są od nich o wiele tańsze w budowie i mniej wymagające w utrzymaniu; ponadto pozwalają na lepszą wentylację pojazdów, co też jest bardzo ważne. Cena za metr kwadratowy w przypadku carportu nie jest zbyt wysoka, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnego garażu. Także montaż takiej konstrukcji jest szybki i bezproblemowy – na ogół nie zajmuje więcej niż dwa, trzy dni.

Konstrukcja carportów

Określenie carport wywodzi się od francuskiego słowa „porte-cochere”, a za jego pierwowzór uznaje się wybudowany w 1910 roku w Elmhurst w stanie Illinios dom z dodatkową wiatą. Obecnie spotykane carporty są wykonywane na ogół z aluminium lakierowanego farbami proszkowymi, a pokrycie dachu stanowią pojedyncze hartowane szyby lub panele wykonane z blachy aluminiowej lakierowanej na kolor konstrukcji; śruby i okucia wykonane są oczywiście ze stali nierdzewnej. Są to konstrukcje, które łączą w sobie estetykę, wytrzymałość  oraz solidność. W razie potrzeby można je zdemontować i przetransportować w inne miejsce, co jest ogromnym ułatwieniem, zwłaszcza w przypadku np. przeprowadzki.