25 lipca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Do czego przydają się bagażniki dachowe?

Podczas planowania długich podróży z całą rodziną lub w trakcie przeprowadzki, bagażnik za tylną kanapą może okazać się za mały. Wówczas można ograniczyć ilość bagażu do absolutnego minimum, jednak nie zawsze jest to łatwe. W tej sytuacji warto więc skorzystać z bagażnika dachowego, który jest wygodniejszy niż może się wydawać. W jakich sytuacjach przydaje się bagażnik dachowy?

Bagażnik dachowy do zadań specjalnych

Jeśli planuje się kilkudniową podróż w kilka osób, warto zapewnić sobie możliwie jak najwięcej przestrzeni na bagaże. Dzięki temu nie trzeba dokonywać wyrzeczeń w sprawie ubrań lub sprzętu. Z dużą ilością bagaży nie można także mówić o bezpiecznej jeździe, gdyż odpowiednie zabezpieczenie pakunków o różnej wielkości i wadze tak, by się nie przesunęły, jest prawie niemożliwe. Brak przestrzeni może wpłynąć również znacznie na komfort jazdy, dlatego aby podróż minęła w przyjemnej atmosferze warto zamontować pojemny bagażnik na dachu. Montując na dachu bagażnik można korzystać z niego przez cały rok – podczas kilkudniowego wyjazdu na narty lub kilkutygodniowej podróży po Europie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bagażnika dachowego?

Aby bagażnik dachowy mógł w pełni spełniać swoją rolę, trzeba go idealnie dopasować do samochodu. Istotny będzie tu nie tylko sam model pojazdu, ale także rok produkcji i typ nadwozia – najlepiej więc zapytać sprzedawcę, na przykład ze sklepu z bagażnikami dachowymi o to, który bagażnik jest przeznaczony do danego modelu auta. Bagażnik dachowy może być montowany na krawędziach dachu, relingach lub tzw. fixpointach, czyli specjalnych gniazdach mocujących. W tym celu wykorzystuje się rowek T belki dachowej, specjalne metalowe klamry lub łapki obsługiwane pokrętłem.

W wyborze bagażnika dachowego bardzo istotna jest długość boksu w stosunku do długości dachu. Zbyt długi kufer może bowiem ograniczać widoczność lub utrudniać dostęp do bagażnika wewnątrz samochodu. Dlatego powinien on być o 5 cm, a najlepiej o 15 cm, krótszy od dachu. Wyjątkiem są samochody typu sedan, gdzie boks i tak będzie wystawał. Jeśli jednak kupuje się bagażnik dachowy z myślą o przewozie nart, trzeba zdecydować się na model kufra, który będzie o 10 cm dłuższy.

Zabezpieczenie i jakość bagażnika dachowego

Kupując bagażnik dachowy warto postawić na model zamykany na zamek. W takim przypadku można mieć pewność, że bagaże znajdujące się wewnątrz są w pełni zabezpieczone przed kradzieżą. Mimo tego, że takie udogodnienia mogą podnosić cenę bagażnika, to na jakości i bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Należy zwracać także uwagę na solidność wykonania i możliwość dostępu do bagażu z obu stron, dzięki czemu jego zapakowanie i rozpakowanie jest znacznie łatwiejsze.

Zamontowanie bagażnika na dachu zwiększa wysokość pojazdu nawet o 60 cm. Jeśli do bagażnika dachowego przymocuje się rower, dojdą dodatkowe centymetry. Warto mieć to na uwagę podczas planowania trasy na urlop. W przeciwnym wypadku może okazać się, że wjazd na parking podziemny lub przejazd pod niewielkim mostkiem będzie niemożliwy.