długoterminowy wynajem auta
12 stycznia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Długoterminowy wynajem samochodu jako alternatywa dla leasingu

Wypożyczalnie aut oferują wynajem samochodów na okres krótko lub długo terminowy. Krótkoterminowy obejmuje okres od jednej doby do trzech miesięcy, umowa długoterminowego wynajmu auta trwa natomiast od roku do pięciu lat. Zasady wynajmu są korzystne dla klienta i dopasowane do jego potrzeb. Czym różni się leasing od długoterminowego wypożyczenia i jakie są jego zalety?

Wynajem samochodu na długi okres to forma dzierżawy auta na czas określony w umowie między klientem, a wypożyczalnią. Z takiej formy korzystają firmy, przedsiębiorstwa, ale również prywatne osoby, które nie mają wystarczającej kwoty, aby kupić samochód. Od czego zależy koszt wynajmu auta?

Na to pytanie odpowiada specjalista z tanieauto24.pl:Koszt wynajmu uzależniony jest przede wszystkim od klasy auta. Kolejnym czynnikiem jest obecność w pojeździe dodatkowych funkcji, takich jak między innymi nawigacja, ilość miejsc, czy bagażnik zamontowany na dachu. Opłata rośnie też w przypadku przekroczenia dobowego limitu kilometrów oraz skorzystania z możliwości podstawienia wypożyczonego samochodu bezpośrednio, na przykład na lotnisko”.

Czym wynajem długoterminowy różni się od leasingu?

Podstawową różnicą jest, to, że biorąc auto w leasing ponosimy koszty napraw i przeglądów, ponadto po zakończeniu kontraktu musimy wykupić wynajmowane auto. Wyższe są także koszty użytkowania samochodu, lecz niższa cena wykupu pojazdu na koniec umowy. Leasing obejmuje również nie tylko nowe auta, ale również te używane. Z kolei wynajmując pojazd na dłuższy czas, klient ma obowiązek dokonywania stałej miesięcznej opłaty na konto wypożyczalni, wynajmujący natomiast pokrywają koszty związane z utrzymaniem pojazdu, zajmują się serwisowaniem i przeglądami, co jest wielką zaletą takiej formy wypożyczenia. Wynajem odbywa się na zasadach umowy leasingu operacyjnego. Klient nie wnosi wkładu własnego, a w przypadku kolizji wynajmujący oferuje samochód zastępczy. Po okresie wynajmu auto należy zwrócić do wypożyczalni w nienaruszonym stanie.

Jakie kroki podjąć, by wypożyczyć auto?

Przede wszystkim należy znaleźć wypożyczalnię, której warunki będą dla nas korzystne. W tym celu możemy udać się do najbliższej firmy lub wyszukać ją w Internecie. Aby móc wypożyczyć auto należy mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy od przynajmniej dwóch lat (jest to warunek w większości wypożyczalni). W przypadku wynajmu na firmę potrzebny będzie dowód osobisty, wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo KRS, upoważnienie dla pracownika oraz posiadanie karty kredytowej, na której może zostać zablokowana kaucja. Wybór konkretnego auta będzie zależał od tego, jakie środki jesteśmy w stanie wydać.