długoterminowy wynajem samochodu
18 lutego 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Długoterminowy wynajem auta jako alternatywa dla leasingu

Zakup auta jest poważną inwestycją dla firmy – dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, którzy dopiero wchodzą na rynek. Dlatego bardzo często decydują się oni na leasing auta. Jednak w ostatnim czasie coraz popularniejszy staje się długoterminowy wynajem pojazdów. Wielu właścicieli firm podkreśla, że jest to znacznie lepsza alternatywa niż zakup samochodu lub zawarcie umowy leasingu.

Na czym polega długoterminowy wynajem auta?

Długoterminowy wynajem samochodu może z pozoru przypominać leasing pojazdu. Między tymi dwoma opcjami jest jednak zasadnicza różnica.

Decydując się na taki wynajem, firma nie staje się oczywiście właścicielem pojazdu. Ma ona możliwość jego użytkowania na zasadach jasno określonych w umowie za ustaloną kwotę pieniędzy. Strona wynajmująca ma jednak zobowiązania, co do najemcy samochodu. Po pierwsze to do niej należy obowiązek dbania o stan techniczny pojazdu. Oprócz tego ponosi ona koszty związane z obsługą auta, naprawami oraz serwisowaniem, a także płaci wszystkie składki ubezpieczeniowe.

Umowa długoterminowego wynajmu auta jest zawierana na z góry uzgodniony między stronami czas – zwykle jest to minimum miesiąc. Po jej zakończeniu samochód jest zwracany przez wynajmującego. Natomiast w przypadku leasingu przechodzi on na jego własność. Jednak to właśnie wynajem cieszy się coraz większą popularnością.

Długoterminowy wynajem to idealna opcja dla firm, które nie mają potrzeby inwestowania we własne auta lub okresowo potrzebują większej ilości samochodów. Umowa najmu, w przeciwieństwie do leasingu, nie obniża też zdolności kredytowej najemcy. Ponadto czas trwania wynajmu można indywidualnie dopasować do tego, jak długo auto będzie rzeczywiście potrzebne w firmie” – mówi ekspert z Wypożyczalni Aut Stańczyk.

Dlaczego długoterminowy wynajem auta się opłaca?

Jedną z najważniejszych korzyści dla firmy jest możliwość zaliczenia środków poświęcanych na wynajem do kosztów uzyskania przychodów. Wysokość opłat za wynajem nie zmienia się. Za ewentualne naprawy, likwidację usterek oraz ubezpieczenia płaci zawsze wynajmujący. Pozwala to zaplanować budżet firmy i uniknąć niepotrzebnych niespodzianek, takich jak kosztowne reperowanie pojazdu.

Niewątpliwą zaletą długoterminowego wypożyczenia pojazdu jest także gwarancja dostarczenia samochodu zastępczego, jeżeli wynajęte auto ulegnie awarii. Dzięki temu firma będzie mogła dalej funkcjonować. Zawarcie umowy leasingu wiąże się też z koniecznością zaangażowania większej kwoty pieniędzy, czyli wkładu własnego. W przypadku wynajmu nie jest to wymagane.