transport - bus
2 lipca 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego wyjazd busem to dobra alternatywa dla samolotów i pociągów?

Bus to jeden z najpopularniejszych rodzajów transportu, z którego chętnie korzysta się w skali lokalnej, jak i podróżuje na większe odległości. Istnieje oczywiście wiele alternatyw dla tego środka transportu – w podróż możemy wybrać się np. samolotem lub pociągiem. Pod wieloma względami busy stanowią jednak najlepsze rozwiązanie. Z czego to wynika?

Ekonomia i logistyka

Koszt podróży to jeden z ważniejszych czynników, który bierzemy pod uwagę przy wyborze środka transportu. Pod tym względem podróż busem wypada korzystanie, zwłaszcza w porównaniu do propozycji cenowych linii lotniczych. Trzeba przy tym pamiętać, że zarówno linie lotnicze, jak i firmy kolejowe oferują mniej możliwości wyboru dogodnych terminów i destynacji podróży. Nie możemy tu liczyć na elastyczną ofertę obejmującą np. na dojazd pod wskazany adres, co jest możliwe w przypadku podróży busem. Ponadto niektóre połączenia lotnicze i kolejowe mogą nie być obsługiwane lub działają w ograniczonej formie w związku z panującą na świecie sytuacją epidemiologiczną.

Wygoda i szybkość

Nie da się ukryć, że samolot to obecnie najszybszy środek transportu na świecie. Chodzi tu jednak o samą podróż, która faktycznie drogą powietrzną trwa zwykle krócej niż innymi pojazdami, ale trzeba też pamiętać, że do tego dochodzi jeszcze czas oczekiwania, który może się znaczenie wydłużyć w związku z odprawą i transferem na lotnisko, a także ewentualnymi opóźnieniami. Odczujemy to szczególnie podróżując po Europie, gdzie np. przewóz osób do Niemiec może trwać krócej transportem drogowym, zwłaszcza w przypadku destynacji oddalonych od dużych miast i lotnisk. Wspomniane opóźnienia to zresztą częsta bolączka pasażerów podróżujących pociągiem. Wbrew pozorom może się więc okazać, że do celu najszybciej dostaniemy się busem. Niewielka ilość współpasażerów, wygodne fotele i dodatkowe udogodnienia, takie jak klimatyzacja w pojeździe sprawią, że taki wyjazd będzie dla nas w pełni komfortowy.

Zdrowie i ekologia

W porównaniu do innych środków transportu, busy są przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Z czego to wynika? Jak się okazuje, inne pojazdy –  w szczególności samoloty – w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Pod tym względem podróż w kilka osób niewielkim busem jest korzystniejsza. To samo dotyczy również niezwykle istotnego aspektu zdrowotnego, jeśli spojrzyjmy na to z punktu widzenia obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ryzyko zakażenia koronawirusem będzie znacznie mniejsze w przypadku niewielkiej liczby współpasażerów i braku konieczności przebywania na zatłoczonych lotniskach lub dworcach. Bezpieczną opcją jest w szczególności możliwość odbioru i dowozu pod wskazany adres, co oferuje np. śląska firma Thunder Bus, której specjalnością jest międzynarodowy przewóz osób. Podsumowując, podróż busem to rozwiązanie, które się opłaca.