relingi samochodowe
13 grudnia 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego warto zamontować relingi samochodowe?

Termin „reling” pochodzi z nomenklatury żeglarskiej, oznacza on biegnącą wzdłuż krawędzi pokładu listwę, która ułatwia żeglarzom przemieszczenie się lub utrzymanie równowagi podczas mocnych przechyłów. Relingi samochodowe – choć przypominają te listwy – pełnią zgoła inną funkcję. Ich zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie przewożonego na dachu auta ładunku.

W jakich autach można spotkać relingi?

Początkowo relingi montowane były wyłączenie w dużych autach użytkowych, czyli pick-upach lub vanach, których przeznaczeniem było przewożenie dużych ładunków, nie zawsze mieszczących się wewnątrz. Obecnie relingi spotkać można również w autach osobowych i rodzinnych – najczęściej jest to to wyposażenie opcjonalne, wiele modeli samochodów jest jednak dostosowanych do montażu relingu zakupionego oddzielnie

Dlaczego warto zainwestować w relingi?

Reling samochodowy to ogromne udogodnienie dla kierowców, którzy często podróżują i przewożą ze sobą sprzęty niemieszczące się do zwykłego bagażnika. Wystarczy tylko wyobrazić sobie kilkudniowy wyjazd na wakacje, na który chcemy zabrać rowery wszystkich członków rodziny. Umieszczenie jednego roweru w bagażniku nawet dużego samochodu osobowego, tak, by ani sprzęt ani wnętrze samochodu na tym nie ucierpiało, jest zadaniem trudnym – jeśli w grę wchodzi większa ilość rowerów, jest to po prostu niemożliwe. Dzięki relingom jesteśmy w stanie umieścić na dachu auta – bez ryzyka uszkodzenia karoserii – dodatkowy bagażnik lub mocowanie do przewozu rowerów, nart lub desek surfingowych.

Ile to kosztuje?

Relingi w fabrycznie nowych autach to najczęściej jedynie opcja, za którą będziemy musieli dopłacić. Jeśli kupiliśmy auto bez relingów, istnieje możliwość zamontowania ich indywidualnie. Ceny różnią się w zależności od jakości produktu. Najtańsze relingi kosztują około 300 złotych, jednak należy pamiętać, że są to również produkty niskiej jakości – bywa, że pod wpływem naporu powietrza podczas jazdy, tanie relingi z przymocowanym bagażem odrywają się od dachu. Jeśli nie chcemy ponosić kosztów z tytuły utraty cennych rowerów oraz naprawy dachu, lepiej zainwestować w relingi z wyższej półki. Optymalną jakość w stosunku ceny mogą nam zapewnić relingi mieszczące się w kwocie do 1000 złotych, choć na rynku można znaleźć produkty znacznie droższe, kosztujące nawet do 5000 złotych. Powinniśmy również sprawdzić, czy nasze auto jest przystosowane do montażu relingu – jeśli nie, konieczne będzie zmodyfikowanie dachu poprzez wywiercenie w nim specjalnych otworów. Zabieg ten może znacznie podnieść koszt montażu.

Produkcją i montażem wysokiej klasy relingów do pick-up’ów zajmuje się firma KMG Bielsko-Biała.