25 października 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego warto zainwestować w alarm samochodowy i jaki wybrać?

Inwestycja w alarm samochodowy z pewnością zwróci się użytkownikom czterech kółek. Alarm może okazać się nie tylko przydatny w walce ze złodziejami, ale również dzięki tej dodatkowej ochronie możliwe jest obniżenie wysokości składki ubezpieczenia od kradzieży. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa alarm samochodowy i jak dokonać jego właściwego wyboru. Zapraszamy do lektury.

Po co nam alarm samochodowy?

Celem działania alarmu samochodowego jest ochrona auta przed jego uruchomieniem przez osoby niepożądane – niemające kluczyków lub odpowiedniego pilota. Włącza się on automatycznie w sytuacji, gdy właściciel zamknie drzwi pojazdu i zacznie się od niego oddalać. Dla początkującego włamywacza walka z alarmem często jest przegrana lub obarczona wielkim ryzykiem. Bardziej doświadczeni złodzieje mają już pewne sposoby na standardowe alarmy samochodowe, a dodatkowym problemem jest znieczulica ludzka na wyjące alarmy, które bardzo często uruchamiają się z błahych powodów. Mimo wszystko warto zabezpieczyć swój samochód inwestując w profesjonalny system alarmowy.

Alarmy pilotowe i bezpilotowe

Alarmy samochodowe można podzielić na pilotowe (sterowane z poziomu pilota) oraz bezpilotowe (odbierające sygnały z poziomu kluczyka). Przed wyborem systemu należy sprawdzić, czy samochód pracuje na bazie szeregowej magistrali CAN, która ułatwia komunikację i sterowanie w sposób cyfrowy wszystkich urządzeń. W takim przypadku np. otwieranie i zamykanie drzwi odbywa się z poziomu kluczyka i nie potrzebne jest stosowanie dodatkowych pilotów, które mogłyby wywołać błędy w komputerze.

Warto również zapytać się sprzedawcy, czy urządzenie alarmujące jest sterowane za pomocą kodu dynamicznie zmiennego, co znacznie utrudnia włamanie, ponieważ przy każdym uruchomieniu alarmu nadajnik, który znajduje się w kluczyku lub pilocie, emituje inny, unikalny kod. Złodzieje nie mają wtedy możliwości zeskanowania kodu alarmu i rozbrojenia zabezpieczenia emitując jego powtórzenie. Ponadto warto wybrać alarm samochodowy z atestem uznanej jednostki certyfikującej, najlepiej honorowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe, dzięki czemu można uzyskać znaczną obniżkę składki na ubezpieczenie.

Blokady uruchomienia silnika

Oprócz typowych alarmów samochodowych na rynku można znaleźć bezobsługowe blokady uruchomienia silnika, które z zewnątrz są zupełnie niewidoczne ze względu na brak migających diod – współpracują z kartą chipową. Właściciel samochodu rozbraja blokadę poprzez zbliżenie karty do auta, a uzbrojenie następuje, gdy odchodzi on od samochodu. Blokada uruchomienia silnika jest skutecznym rozwiązaniem, ponieważ potencjalny złodziej ma duże trudności w dotarciu do niej i jej unieszkodliwieniu.

Alarmy z przesyłem danych

Warto także zapoznać się z alarmami samochodowymi z przesyłem danych, które informują właściciela o chwili zagrożenia nie tylko poprzez sygnał alarmowy, ale także za pomocą nowoczesnych metod przesyłu danych, do których należą: powiadomienie radiowe lub powiadomienie GSM. Alarmy z powiadomieniem radiowym posiadają nadajnik i odbiornik radiowy, na który zostaje wysyłany jest sygnał w momencie zagrożenia włamaniem do samochodu.

Ze względu na różnego rodzaju zakłócenia lepszym rozwiązaniem jest montaż alarmu z powiadomieniem GSM, który współpracuje z operatorami sieci komórkowych. W sytuacji włamania alarm wysyła automatycznie na telefon komórkowy właściciela stosowny sygnał (SMS lub informacja głosowa), niezależnie od lokalizacji. Ponadto system ten daje możliwość wysłania SMS-a z informacją np. o włączeniu blokady silnika, a także uruchomienia funkcji podsłuchu.

Wiele alarmów ma również wbudowany moduł GPS, który znacznie ułatwia zlokalizowanie ukradzionego samochodu – wyjaśnia ekspert firmy Stopol Group Sp. z o.o., która jest wiodącym dostawcą szerokiej gamy elektroniki motoryzacyjnej na rynku polskim.