myjnie bezdotykowe
14 października 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego warto korzystać z myjni bezdotykowych?

Mycie auta na myjni bezdotykowej pozwala równocześnie dbać o lakier i środowisko. Decydując się na mycie auta wodą pod wysokim ciśnieniem nie narażasz lakieru na kontakt ze szczotkami na myjniach automatycznych, które w połączeniu z pozostałym na nich piaskiem mogą zadziałać na lakier jak papier ścierny. Unikniesz też mandatu za mycie samochodu pod blokiem albo na podwórku.

Kwestie prawne

Dawniej samochody szczotkowało się na swoim podwórku, nie zwracając uwagi że spłukane z auta detergenty dostają się do gleby i wód gruntowych. Obecnie takie praktyki są karane mandatem w wysokości 50-500 złotych. Dlatego, nawet jeśli nie przejmujesz się środowiskiem, korzystanie z myjnie i tak Ci się opłaci.

Jak przebiega mycie na myjni?

Mycie średniej wielkości auta powinno trwać około 10 minut. Myjnie wyposażone są w 4 standardowe programy: mycie, spłukiwanie, woskowanie i nabłyszczanie. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, takich jak np. myjnie bezdotykowe KlimRes, kierowcy mogą także skorzystać z programów do mycia felg i usuwania pozostałości owadów oraz domywania auta za pomocą specjalnej lancy szczotkowej. Najczęściej użytkownicy myjni poprzestają jednak na pierwszych czterech programach.

Mycie aktywną pianą

Pierwszym kluczowym programem jest mycie aktywną pianą. Podgrzana do 60 st. woda usuwa brud z karoserii. Eksperci radzą poświęcać na ten program największą ilość czasu. Nawet 4-6 minut. Lancy myjącej nie należy przykładać zbyt blisko auta, wystarczy odległość około 10 cm. Pomimo wysokiego ciśnienia wody, ten program może nie poradzić sobie z usunięciem pozostałości po owadach.

Spłukiwanie

Spłukiwanie nie powinno zająć dłużej niż 2 minuty. Zimną wodą, z odległości ok. 30 centymetrów spłukujemy dokładnie cały samochód z pozostałości piany i zanieczyszczeń.

Woskowanie

Trzecim standardowym programem jest woskowanie. Nałożenie specjalnego polimeru ma za zadanie zabezpieczyć powłokę lakierniczą. Wielu kierowców twierdzi, że w niektórych myjniach jakość wosku oraz sposób jego nakładania pozostawia wiele do życzenia, dlatego nie poświęcają na to więcej niż minutę albo wręcz zupełnie rezygnują z woskowania. Z drugiej strony, dobrze przeprowadzone woskowanie sprawia, że kurz i nieczystości nie przylegają do pojazdu, dlatego dłużej będziemy cieszyć się błyszczącą karoserią.

Nabłyszczanie

Umyte auto powinno się błyszczeć. Do postawienia kropki na „i” służy program nabłyszczania. Jest konieczny, jeśli nawoskowałeś samochód. Wraz z wodą z lancy leci środek nabłyszczający, który ułatwia także osuszanie. Żeby najefektywniej wykorzystać ten program, zbliż lancę do karoserii na odległość 40-50 cm.

Sprawnie wykonane mycie auta na myjni bezdotykowej zajmuje około 10 minut. Koszt takiej usługi wynosi około 10 złotych, zatem naprawdę niewiele. Co więcej, w dużych miastach możesz korzystać z myjni w zasadzie 24 godziny na dobę, dlatego umyjesz samochód wtedy, kiedy będzie Ci to pasowało. O rosnącej popularności myjni bezdotykowych najlepiej świadczy fakt, że w ostatnich latach nowe myjnie wyrastają niemal jak grzyby po deszczu.