26 września 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego warto inwestować w instalacje gazowe w samochodach?

Na montaż instalacji gazowej w samochodzie decyduje się coraz więcej kierowców. Przemawiają za tym przede wszystkim oszczędności oraz ekologiczność, a także swoboda przełączania między LPG a benzyną, co wydłuża teoretyczny do przejechania dystans. W tym artykule wyjaśnimy dokładniej, czym jest LPG i jakie są główne zalety stosowania instalacji gazowej w samochodzie.

Kilka słów na temat LPG

LPG (ang. Liquified Petroleum Gas) jest mieszaniną gazów ropopochodnych, która odznacza się dużą odpornością na spalanie stukowe, dzięki czemu możliwe jest jej stosowanie także w silnikach z zapłonem iskrowym o podwyższonych stopniach sprężania. Tego rodzaju paliwo gazowe ma liczbę oktanową w przedziale 90-110 i nie wymaga stosowania toksycznych dodatków antydetonacyjnych. Ponadto jest bezwonne, łatwopalne, cięższe od powietrza, lżejsze od wody, rozpuszcza oleje oraz tłuszcze i nie powoduje korozji.

LPG jest pozyskiwane w procesie rafinacji ropy naftowej i podczas wydobywania gazu ziemnego. Przechowuje się go w specjalnych zbiornikach ciśnieniowych, które służą jako zbiorniki paliwa. Oprócz napędzania pojazdów osobowych, ciężarowych, autobusów oraz innych maszyn i urządzeń z silnikami spalinowymi, LPG stosuje się m.in. w przemyśle, rolnictwie oraz gospodarstwach domowych.

Zalety inwestycji w instalację gazową w samochodzie

Główną przyczyną montażu instalacji gazowej w samochodzie jest potrzeba oszczędności. I rzeczywiście – mimo początkowej inwestycji, większych kosztów przeglądów i częstszych wymian świec, wszystko zostanie nam po jakimś czasie zrekompensowane przez oszczędność jazdy na gazie. Należy jednak pamiętać, że samochód trzeba używać regularnie. Im więcej jeździmy, tym więcej oszczędzamy – bez jazdy montaż instalacji gazowej będzie jedynie fanaberią, która nie wpływie w żadnym stopniu na oszczędności. LPG może okazać się nieopłacalną inwestycją również w przypadku, gdy samochód poddany temu zabiegowi cechuje się niskim zużyciem paliwa.

Plusem korzystania z instalacji gazowej w samochodzie jest również ekologiczność, która dla niektórych świadomych kierowców ma coraz większe znaczenie. Mniejsza emisja spalin spełnia w tym dużą rolę. Niezbędna jest jednak jazda na dobrej jakości paliwie, najlepiej ze sprawdzonych stacji benzynowych.

Wysoka liczba oktanowa sprawia w dodatku, że silnik pracuje płynnie i cicho, a także jest bardziej elastyczny, co sprawdza się podczas miejskiej jazdy, w czasie której należy często się zatrzymywać i ruszać ponownie – wyjaśnia specjalista firmy Security Car System, która oferuje profesjonalne usługi w zakresie montażu i serwisowania instalacji do zasilania samochodów gazem.