nowojorskie taksówki
27 grudnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego w Ameryce taksówki mają żółty kolor?

Autentyczne nowojorskie taksówki mają żółty kolor i charakterystyczny medalion na przedzie maski. Na pewno widziałeś je w amerykańskich filmach. Być może jednak zastanawiasz się, skąd się wziął ich kolor? Dlaczego w Ameryce taksówki są żółte? I czy rzeczywiście w całym kraju jeżdżą tylko takie? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, trzeba sięgnąć do historii – więc jak to wszystko się zaczęło?

Czy wszystkie taksówki w Ameryce są żółte?

Zacznijmy od tego, że wcale nie w całej Ameryce taksówki muszą być żółte. Kolor ten jest jednak charakterystyczny dla nowojorskich taksówek. W tym mieście od roku 1967 prawo nakłada obowiązek malowania wszystkich taksówek na żółto. Oprócz tego, taksówki muszą mieć na masce medalion, który potwierdza, że jest to samochód posiadający odpowiednią licencję. Jest to więc odgórna regulacja prawna. A dlaczego to właśnie kolor żółty został zarezerwowany dla przewozu osób?

Dlaczego taksówki w Nowym Yorku są żółte?

Pierwsze taksówki w Ameryce wcale nie były żółte. Początkowo miały kolor zielono-czerwony lub brązowy. Kolorem żółtym pod wpływem sugestii żony zaczął malować swoje taksówki Albert Rockwell. Samochody z jego floty szybko stały się znane jako „yellow taxi”. Kolor żółty rzeczywiście okazał się bardzo dobrym wyborem, więc szybko zaczęła się walka pomiędzy innymi firmami taksówkarskimi a Rockwell’em, który bardzo chciał uzyskać wyłączne prawo do tego koloru.

Po Ameryce jeździło w tamtych czasach dużo taksówek o bardzo różnych kolorach. Żeby dało się odróżnić te licencjonowane od prywatnych, w 1937 roku wprowadzono nowojorski system medalionowy, który ograniczył ilość licencji taksówkowych. O tej pory tylko taksówki z medalionem mogły swobodnie zabierać pasażerów, którzy przywoływali ich z ulicy. Taksówki bez medalionów musiały natomiast ustalać wcześniej wszystkie przejazdy. Ostatecznie jednak 30 lat później, aby jeszcze bardziej ułatwić rozróżnianie taksówek licencjonowanych od nielicencjonowanych, wprowadzono obowiązek malowania na żółto tych pierwszych.

Teraz wszystkie licencjonowane nowojorskie taksówki muszą być pokryte nie byle jakim, ale takim samym żółtym kolorem o nazwie Dupont M6284 albo jego odpowiednikiem.

Żółte taksówki w Polsce

Żółte taksówki jeżdżą także po Polsce. Na przykład firma Euro-Taxi ze Śląska ma flotę pojazdów właśnie w tym kolorze. Dzięki temu bardzo łatwo rozpoznać jej samochody. Co więcej, oferuje ona transport przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Z jej usług można korzystać także w święta, a jej największą zaletą jest przyjeżdżanie zawsze na czas.