25 lipca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego systematyczna wymiana oleju jest ważna?

Aby samochód sprawnie jeździł, potrzeba dobrej pracy jego silnika. Z kolei, aby silnik pracował bezawaryjnie, potrzeba mu wysokiej jakości oleju. Jego podstawowe funkcje to smarowanie, uszczelnianie, chłodzenie i czyszczenie. Wymiana oleju, przeprowadzana regularnie jest bardzo ważna, inaczej nie wszystko będzie działało, jak potrzeba. Dlaczego jest to takie istotne dla serca pojazdu?

Olej z czasem się zużywa

Najważniejsza, ale nie jedyna rola oleju silnikowego to smarowanie tłoków. Bez tego silnik uległby zatarciu i w konsekwencji przestałby pracować. Inne zadanie oleju to utrzymanie prawidłowej temperatury silnika przy dłuższych trasach. Trzeba też wspomnieć o roli oleju w poprawianiu czystości silnika, bo w składzie ma on czynniki myjące.

Niestety, wszystkie te pozytywne właściwości z czasem mogą ulec osłabieniu. Tak o tym mówi ekspert z firmy SEB-KAR, która zajmuje się diagnostyką i serwisowaniem automatycznych i półautomatycznych skrzyń biegów:

Zasadniczą rolą oleju silnikowego jest smarowanie. Z czasem jednak traci on właściwości smarne. Zmniejsza się jego lepkość oraz inne parametry, takie jak zasadowy odczyn oraz obecność wszelkich dodatków przydatnych podczas pracy. Należy też wspomnieć o zwyczajnym utlenianiu się bazy olejowej. Dlatego tak istotne jest badanie jego poziomu oraz regularna wymiana.

Dodatki w oleju, które ulegają z czasem zatraceniu, to między innymi substancje odpowiedzialne za stan skupienia, za stopień rozproszenia sadzy, za temperaturę, w której olej płynie oraz za rozpuszczanie się różnego rodzaju osadów. Jeżeli te dodatki z czasem się starzeją i wytrącają, olej nie spełnia już swoich funkcji. Może to doprowadzić do poważnych problemów z pracą silnika.

Kiedy należy wymienić olej w samochodzie?

Zasadniczo producenci aut zalecają wymianę oleju co 15 tysięcy kilometrów. W przypadku użytkowania samochodu w bardzo trudnych warunkach czas ten może się skrócić nawet o  połowę. Regularna wymiana oleju jest bardzo ważna, bo nawet najlepszy jego rodzaj nie będzie zachowywać swoich dobrych właściwości w nieskończoność.

W nowoczesnych autach istnieje możliwość używania olejów typu „long life”. Wtedy ich wymiana może mieć miejsce nawet co 30 tysięcy kilometrów. W nowych modelach samochodów istnieją specjalne czujniki, które monitorują aktualną jakość oleju. Zdecydowanie upraszcza to eksploatację, ponieważ można się zdać na informacje przekazywane przez kontrolki.

Sam poziom oleju warto mierzyć co kilkaset kilometrów i w razie widocznych ubytków spowodowanych utlenianiem trzeba go uzupełnić. Oczywiście dolewać można tylko wtedy, gdy nie jest on przepracowany.