ubezpieczenie samochodu
19 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego samochody podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC?

Składka na ubezpieczenie OC, zwłaszcza w większych miastach, jest nieraz wysoka. Tym samym konieczność odnawiania polisy może znacznie uderzyć po kieszeni. Okazuje się jednak, że ubezpieczenie OC samochodów nie bez powodu jest obowiązkowe. Dzięki składce (nawet wysokiej) możemy uchronić się przed znacznie większymi stratami finansowymi i koniecznością wypłaty odszkodowania, które mogłoby wynieść nawet kilka milionów złotych.

Ubezpieczenie OC chroni ciebie i innych

Minimalna suma ubezpieczenia OC w przypadku szkody na mieniu to ponad milion euro. Przy wystąpieniu szkody na osobie – ponad pięć milionów. Z pewnością niewielu kierowców dysponuje taką kwotą. W sytuacji, kiedy ubezpieczenie OC nie byłoby obowiązkowe, z pewnością wiele osób zrezygnowałoby z płacenia składki. Co wtedy?

W sytuacji zdarzenia drogowego, kiedy to my bylibyśmy sprawcami, musielibyśmy zapłacić nawet milionowe odszkodowanie – mówi specjalista z biura ubezpieczeń Wiesławy Wojciechowskiej z Gorzowa Wielkopolskiego. – Z pewnością wiązałoby się to z częstymi ucieczkami z miejsca zdarzenia, a jeśli już sprawca zostałby wskazany – z długimi procesami sądowymi. Choć wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC może poważnie nadwyrężyć nasz budżet, pomyślmy o tym, że jest to niewiele, biorąc pod uwagę ochronę, którą nam daje. Jednocześnie w sytuacji, kiedy to nasz samochód zostanie uszkodzony przez sprawcę zdarzenia, nie będziemy musieli się martwić o odszkodowanie – wystarczy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, by otrzymać wypłatę środków na naprawę pojazdu – dodaje specjalista.

Dlaczego ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe?

Po części z tego, o czym wspomnieliśmy wyżej. W sytuacji, kiedy samochód nie jest ubezpieczony, całość roszczenia zostaje wypłacona z kieszeni kierowcy. Obowiązkowa składka na OC eliminuje ten problem, a odszkodowanie wypłacane jest z polisy.

Po drugie, prawo polskie zostało dostosowane do prawa europejskiego – dzięki temu możemy bez obaw podróżować samochodem za granicą, wiedząc, że jesteśmy chronieni. Kwestię tę reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, w której znajdują się zasady zawierania umowy, okresu trwania oraz zakresu i sumy ubezpieczenia. Każda firma ubezpieczeniowa oferuje dokładnie taki sam zakres ubezpieczenia – różnice wynikają ze świadczeń dodatkowych, które nie są obowiązkowe.

Co grozi za brak aktualnego ubezpieczenia OC samochodu?

Brak ważnej polisy OC wiąże się nie tylko z koniecznością wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni, kiedy spowodujemy wypadek. To również kary finansowe, które mogą wynieść od 170 zł do nawet 7800 zł. Wysokość grzywny jest zależna od rodzaju pojazdu, a także długości przerwy. Zwolnienie z obowiązku płacenia jest możliwe tylko wtedy, kiedy samochód zostanie sprzedany lub zezłomowany. Nawet w sytuacji, kiedy nie korzystamy z samochodu (bo jest on na przykład niesprawny) składkę za ubezpieczenie OC musimy opłacić.

Nie musimy natomiast posiadać przy sobie aktualnego zaświadczenia o opłacie ubezpieczenia. Od 2018 roku ważność polisy można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, dlatego podczas kontroli policyjnej nie musimy pokazywać dowodu opłacenia składki.

Warto pamiętać, że polisa OC nie zawsze przedłuża się automatycznie, dlatego lepiej pilnować terminów, by nie spowodować przerwy w opłacaniu składki. Choć konieczność jej opłacania może powodować frustrację, pamiętajmy, że obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni nasz i nasze mienie.