24 października 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego Polacy lubią auta używane?

Rynek samochodów używanych w Polsce jest bardzo rozbudowany, co można zaobserwować na portalach ogłoszeniowych i w firmach zajmujących się sprzedażą takich pojazdów. W naszym kraju kupowanie aut z drugiej ręki to bardzo popularna praktyka, mająca związek z kilkoma czynnikami. Dlaczego Polacy tak chętnie przesiadają się na używane pojazdy i czemu nie wybierają samochodów prosto z salonu?

Względy ekonomiczne

Najlepszą odpowiedzią na pytanie dotyczące popularności aut używanych wśród Polaków są względy ekonomiczne. W dalszym ciągu zarabiamy mniej niż nasi zachodni sąsiedzi, dlatego nie zawsze możemy sobie pozwolić na nowe modele samochodów prosto z salonu. Auta używane to znacznie tańsze rozwiązanie, a osoby orientujące się w temacie motoryzacji często są w stanie znaleźć prawdziwe okazje pozwalające na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Obecnie średnie zarobki w Polsce sięgają około 3700 zł netto, ale wiele osób zarabia znacznie mniej, jednocześnie borykając się z problemem samodzielnego organizowania dojazdów do pracy. Wówczas tanie samochody niewymagające długiego oszczędzania są prawdziwym ratunkiem.

Pomimo zarobków, które często nie pozwalają na zakupienie samochodu prosto z salonu, Polacy w dużej mierze są zmotoryzowani. Bardzo często na rynku znaleźć można pojazdy, które były użytkowane tylko przez kilka lat, co pozwala na stanie się posiadaczem prawie nowego auta za znacznie mniejsze pieniądze – mówi specjalista z firmy ADF Auto.

Samochód na krótki czas

W Polsce można zauważyć tendencję do kupowania samochodów jedynie na kilka lat, a następnie wymieniania ich na nowe, ale wciąż używane egzemplarze. Zgodnie z taką filozofią, pojazdy z drugiej ręki są bardzo dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem. W momencie, gdy przestają spełniać oczekiwania aktualnego właściciela, zostają sprzedane dalej i trafiają do osoby, która nie potrzebuje wybitnych parametrów, a jedynie szuka sprawnego samochodu pozwalającego na dojeżdżanie do pracy. Auta używane nie tracą na wartości tak bardzo jak egzemplarze prosto z salonu, a ich ceny często zamykają się w kilku lub kilkunastu tysiącach złotych.

Dla wielu osób najważniejszym parametrem podczas kupna używanego auta jest spalanie benzyny, a nie sama żywotność. W sytuacji, gdy szukasz samochodu jedynie na kilka lat i nie planujesz inwestować w jego podzespoły, często dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z używanego, ale wciąż sprawnego auta. Przed zakupem warto jednak zorientować się w  stanie samochodu, by względnie tania opcja nie zamieniła się w ogromny wydatek.