22 sierpnia 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego nie można zapominać o wymianie rozrządu?

Rozrząd jest układem, który ma za zadanie sterować elementami doprowadzającymi paliwo do cylindra silnika, przy okazji usuwając z niego szkodliwe spaliny. Jest to niezwykle ważna funkcja, bez której żaden samochód nie będzie w stanie podróżować. Cykliczna wymiana rozrządu jest koniecznością, jeżeli chce się zachować auto w dobrym stanie. Dlaczego to takie ważne? I czemu nie można o tym zapominać?

Kiedy należy wymienić rozrząd?

Nie istnieje żadna konkretna data, która wskazywałaby na potrzebę wymiany rozrządu. Wszystko zależy tak naprawdę od przebytych kilometrów, wytycznych producenta samochodu, a także wytrzymałości układu. Może to być np. 200 tys. przejechanych kilometrów w ciągu 10 lat. Oczywiście producenci bardzo często podają maksymalny próg zużycia, dlatego trzeba wziąć pod uwagę, że taka wymiana może być częstsza. Poza tym są to zazwyczaj liczby, które dotyczą oryginalnych elementów samochodu, a te nie zawsze w ciągu wielu lat eksploatacji zostają na swoim miejscu.

Od podanej przez producentów wartości należy odjąć 50-80 tys. km i co najmniej 3-4 lata. Im starsze jest auto, tym liczby te będą się jeszcze dodatkowo skracać – tłumaczy przedstawiciel warsztatu samochodowego BAS S.C. – Zabrze.

Co grozi w przypadku niewymienienia rozrządu?

Odkładanie wymiany rozrządu może okazać się opłakane w skutki. Pasek rozrządu, który zostanie przerwany, może doprowadzić nawet do uszkodzenia całego silnika, a co za tym idzie – naprawa będzie bardzo kosztowna. To dlatego należy pamiętać o wymianie rozrządu, tym bardziej że zużywanie się go nie daje zupełnie żadnych oznak zewnętrznych. Jeżeli taki pasek zostanie zerwany, zabronione jest uruchamianie auta, w przeciwnym wypadku silnik z pewnością ulegnie zniszczeniu.

Oznaką tego, że coś się dzieje, może być gaśnięcie samochodu. Może to być ważnym znakiem – szczególnie kiedy ma się świadomość tego, że niedługo miała nastąpić wymiana rozrządu. Wtedy najlepiej takie auto zostawić i wezwać pomoc. Konieczne będzie przetransportowanie auta lawetą do warsztatu samochodowego. Mechanik oceni wówczas skalę zniszczeń i oszacuje koszty naprawy. Jeżeli sytuacja zakończy się dobrze, po prostu będzie wymagany remont silnika, jeżeli źle – całego silnika.

Wymiana rozrządu może być kosztowna, należy jednak wziąć pod uwagę to, że następuje co kilka lat. W tym przypadku nie należy oszczędzać – lepiej wymienić cały rozrząd niż pasek, bo taka opcja może doprowadzić również do usterek innych elementów.