wywazanie kol samochodowych
3 marca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego należy wyważać koła?

Nic w przyrodzie i nic co wytworzone ręka człowieka nie jest idealne. Płaszczyzny nigdy nie są proste, krawędzie nigdy doskonałe, a koła perfekcyjnie okrągłe. Dotyczy to także kół samochodowych, których pewna niedoskonałość wymiarowa wpłynąć może na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego warto wiedzieć, dlaczego należy wyważać koła i przekonać się jak korzystnie wpływa to na żywotność opon.

Czym jest wyważanie kół?

Celem wyważania kół samochodowych jest dążenie do jak najdokładniejszego rozłożenia masy, tak by środek ciężkości pokrywał się ze środkiem obrotu. W praktyce korekta położenia masy polega na dociążeniu za pomocą specjalnych ciężarków odpowiednich miejsc na obwodzie felgi. Dzięki temu ruch obrotowy koła jest równomierny i przebiega bez zakłóceń, a tym samym nie powoduje drgań nadwozia. Proces dynamicznego wyważania przeprowadza się na specjalnych komputerowych wyważarkach do kół samochodowych. Eksperci motoryzacyjni zalecają wyważanie kół po przejechaniu 5000 km i przy każdej wymianie opon oraz rekomendują przeprowadzenie tego typu serwisów w sprawdzonych warsztatach. Jednym z nich jest zakład wulkanizacyjny Romgum z Poznania, który także świadczy usługi prostowania felg aluminiowych, wymiany czujników koła TPMS oraz przechowywania opon.

Przyczyny i skutki niewyważonych kół

Przyczyny nieprawidłowego rozkładu masy na obwodzie koła mogą być różne, ale najczęściej spowodowane są:

  • niedoskonałą produkcją opon i felg,
  • zużyciem bieżnika opon,
  • uszkodzeniem mechanicznym felgi lub opony,
  • złym stanem bębnów i tarcz hamulcowych,
  • nieprawidłowym ułożeniem opony względem felgi.

Niewłaściwe wyważenie kół najczęściej objawia się drganiami całego nadwozia. Przy źle wyważonych kołach tylnych podczas ostrych zakrętów dochodzić może do zarzucania tyłu pojazdu. Natomiast niewyważone koła przednie powodują niebezpieczne drgania kierownicy, które mogą znikać wraz ze zmianą prędkości. Następuje także nadmierne i nietypowe zużycie bieżnika, a jeździe towarzyszy charakterystyczny szum.

Dlaczego kontrola wyważenia kół jest ważna?

Prawidłowe wyważenie kół jest gwarancją bezpiecznej i komfortowej jazdy. Należy liczyć się z tym, że niewyważone koła stwarzają duże zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Natomiast dobrze skalibrowane zapewniają nie tylko stabilną jazdę, lepszą przyczepność, ale również krótszą drogę hamownia i mniejsze zużycie paliwa. Regularna kontrola wyważenia kół umożliwia dłuższą eksploatację opon oraz oszczędność takich elementów pojazdu jak amortyzatory, łożyska i drążki kierownicze.