czyszczenie-klimatyzacji-w-samochodzie
14 maja 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego należy regularnie odgrzybiać klimatyzację w samochodzie?

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej należy wykonywać regularnie i przynajmniej raz w roku. Jest to konieczne, gdyż tylko wtedy można skutecznie pozbyć się z wnętrza samochodu szkodliwych pleśni, grzybów i bakterii. Dlaczego rutynowe odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie jest aż tak ważne i nie powinno się o nim zapominać?

 Odgrzybianie klimatyzacji – o co w nim chodzi?

System klimatyzacji złożony jest z filtra kabinowego, dmuchawy, wymiennika ciepła i parownika. To ta ostatnia część stwarza najwięcej problemów, a dzieje się tak dlatego, ponieważ parownik odpowiada za schładzanie powietrza, co w konsekwencji sprawia, że znajduje się na nim dużo wilgoci, która w połączeniu z brudem stwarza idealne środowisko do powstawania drobnoustrojów. Z tego powodu, jeśli po włączeniu klimatyzacji w samochodzie odczuwalny jest nieprzyjemny zapach, najpewniej odpowiada za to powstająca w parowniku pleśń. Serwis klimatyzacji umożliwia nie tylko usunięcie zanieczyszczeń, ale także wspomnianej pleśni, grzybów i bakterii. Odgrzybianie klimatyzacji możliwe jest na 3 sposoby:

  • odgrzybianie tradycyjne – piankowe,
  • odgrzybianie metodą chemiczną,
  • odgrzybianie metodą ozonową.

 Co daje odgrzybianie klimatyzacji?

Odgrzybianie klimatyzacji jest konieczne z kilku powodów. Regularnie wykonywany serwis klimatyzacji chroni właściciela samochodu przed dużymi kosztami, gdy system klimatyzacji odmówi całkowicie posłuszeństwa i będzie wymagał gruntownej dezynfekcji. Demontaż parownika jest czasochłonny, dlatego też specjalista wykona tego typu usługę za odpowiednio wyższą kwotę. Ponadto regularne odgrzybianie klimatyzacji pomaga uniknąć nieprzyjemnego zapachu pleśni w samochodzie, który niewątpliwie negatywnie wpływa na komfort jazdy. Innym powodem wykonywania tej czynności, który właściwie powinien być najważniejszy, jest również fakt, że zanieczyszczona klimatyzacja negatywnie wpływa na zdrowie kierowcy i pasażerów. Grzyby, pleśń i bakterie, które nagromadziły się w systemie klimatyzacji, są szkodliwe dla zdrowia i mogą powodować wiele chorób, m.in. związanych z układem oddechowym. Zły stan klimatyzacji to również istotny problem dla osób cierpiących na alergie, u których może wywołać silne reakcje alergiczne.

Jak często odgrzybiać klimatyzację?

Odgrzybianie klimatyzacji zaleca się wykonać minimum raz w roku, najlepiej na wiosnę – podkreśla specjalista z serwisu Auto Gaz Śląsk z Katowic. Latem i jesienią – chociaż zimą także, ale w mniejszym stopniu – w systemie klimatyzacji gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, które w połączeniu z wilgocią tworzą idealne warunki dla drobnoustrojów. W naszym serwisie proponujemy klientom najbardziej skuteczne metody: ozonową i chemiczną, które w pełni usuwają zanieczyszczenia i wszelkie pleśnie, grzyby i bakterie.