2 lutego 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego należy okresowo odgrzybiać klimatyzację?

Klimatyzacja to dobrodziejstwo, bez którego trudno wyobrazić sobie jazdę samochodem latem. Zapewnia przyjemny chłód w nawet bardzo upalne i skwarne dni. Jednak aby jak najdłużej działała wydajnie, trzeba o nią starannie dbać. Wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest jej regularne czyszczenie, a zawłaszcza odgrzybianie. Dlaczego należy obowiązkowo odgrzybiać klimatyzację?

Odgrzybianie klimatyzacji – dlaczego nie można o nim zapomnieć?

Niektórzy zauważają, że gdy klimatyzacja w ich samochodzie pracuje, dopada ich gorsze samopoczucie. Przyczyną mogą być grzyby znajdujące się w jej układzie.

Jedną z najważniejszych części klimatyzacji jest parownik. Element ten jest nieustannie zawilgocony. Jak wiadomo, warunki takie sprzyjają temu, że gromadzą się tam nie tylko grzyby, ale także roztocza i różnego rodzaju bakterie. Powietrze, które przepływa przez parownik, trafia następnie przy pomocy nawiewnika do wnętrza auta. Właśnie wtedy kolonie mikroorganizmów zostają wdmuchiwane do kabiny.

Jak nietrudno się domyślić, sytuacja taka jest niezwykle groźna dla zdrowia człowieka. Unoszące się w powietrzu grzyby i drobnoustroje są wdychane przez wszystkie osoby przebywające w pojeździe. Mogą być one przyczyną reakcji alergicznych, problemów z układem oddechowym i bólów głowy. Oprócz tego w takiej kabinie panuje zazwyczaj specyficzny, nieprzyjemny zapach.

Klimatyzacja ma zapewniać pasażerom oraz kierowcy komfort podczas jazdy. Jednak nie jest to możliwe wtedy, gdy jest ona zabrudzona i rozwijają się w niej kolonie bakterii, a także grzyby. W związku z tym klimatyzacja powinna być regularnie czyszczona oraz odgrzybiana. Dzięki temu w samochodzie będzie znajdowało się chłodne, ale też czyste powietrze – mówi ekspert z firmy Radiator Service.

W jaki sposób odgrzybia się klimatyzację?

Odgrzybianie klimatyzacji to zadanie, które należy powierzyć specjalistom. Tylko fachowcy dysponują profesjonalnymi akcesoriami pozwalającymi na pozbycie się grzybów i innych mikroorganizmów.

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów odgrzybiania klimatyzacji jest ozonowanie. Gaz ten wykazuje silne właściwości odkażające. Po jego rozprowadzeniu w samochodzie wszelkie mikroorganizmy zostają zlikwidowane. Ozon sterylizuje cały układ klimatyzacji. Zabija wirusy, grzyby, bakterie oraz szkodliwe roztocza. Jego stosowanie ma także inne zalety. Pomaga uporać się z problemem nieprzyjemnego zapachu, jaki niekiedy wydostaje się z klimatyzacji. Dlatego też ozonowanie to gwarancja czystego, świeżego oraz bezwonnego powietrza we wnętrzu samochodu.